Čtyři stovky hodinek rozdali žákům základních škol odborníci z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Někteří se pro chození nadchli a i v době pandemie trhají rekordy.
Podle přednosty Rehabilitační kliniky a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice v Motole Pavla Koláře se nedostatek fyzické aktivity odráží i na psychice dětí.
Lékařská komise Českého olympijského výboru vyzvala vládu, aby při uvolňování opatření proti koronaviru umožnila návrat dětí ke sportu. Jaké dopady má omezení dětského sportování a školního tělocviku?
Regionální Deník píše o tom, že i když žáci ve školních kroužcích sportují, tělocviku se vyhýbají. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Jak takovou situaci ale řešit? Jedna z cest je, že by do hodin tělocviku chodili sportovní trenéři. „Chceme cílit i na školky,“ říká Hnilička o pohybové negramotnosti školáků.
Každý pátý školák v Česku tloustne. Hlavním důvodem je málo pohybu a vysedávání u počítače. Lékaři navíc varují, že problém se v dospělosti ještě zhorší.
O zavedení plavecké výchovy na základních školách bude jednat ministerstvo školství a Český olympijský výbor. Ten rozšíření tělesné výchovy na prvním stupni podporuje. Debatu na zákonné úrovni už vede Poslanecká sněmovna.
České děti na západě Čech patří k těm nejméně sportovním. Vyplývá to z údajů získaných při letošním ročníku Sazka Olympijského víceboje, do kterého se zapojily tuzemské základní školy. Nejhůře jsou na tom podle studie Českého olympijského výboru děti z menších měst než z těch větších, jako je Praha nebo Liberec.
Většina z vás měla asi ve škole nejraději tělocvik. Jestli ano, pak vás třeba překvapí, že teď už to nutně nemusí platit. České děti se prý navíc hýbou čím dál méně, zato tloustnou pořád víc a víc. Český olympijský výbor teď možná našel způsob, jak to trochu změnit. Úspěšně otestovaný "Sazka olympijský víceboj" vylepšil o jiné disciplíny a chce nalákat až 150 tisíc dětí.
Podle statistik se v Česku pravidelně věnuje sportu pouze necelá třetina populace. Navíc neustále narůstá počet obézních dětí. Změnit to chce Český olympijský výbor, který přišel s kampaní Česko sportuje právě na podporu zdravého životního stylu. Díky tomu si dnes kutnohorští školáci mohli zasportovat s olympijskými medailisty - biatlonistkou Veronikou Vítkovou a veslařem Oldřichem Svojanovským.
Školáci by mohli mít v budoucnu tři hodiny tělocviku týdně místo současných dvou. Plánuje to kandidát na post ministra školství Marcel Chládek z ČSSD. Důvodem je špatná kondice žáků nebo to, že pětina školáků trpí nadváhou.
Evropa čelí epidemii nadváhy a obezity. Světová zdravotnická organizace oznámila, že zhruba 20 procent dětí a mladistvých má nadváhu a jedna třetina z nich je obézních. Dětem chybí pohyb a podle učitelů je to znát i ve škole při hodinách tělesné výchovy.
Kladenští senioři se mohou více hýbat. Město pro ně připravilo hodiny tělocviku. Od začátku roku se cvičí ve sportovní hale ale i venku. O pohybové aktivity je mezi staršími lidmi velký zájem, na jedné lekci se jich sejdou desítky.
Ve světle velkých úspěchů britských sportovců na londýnských hrách se objevila otázka, jak zlepšit fyzickou zdatnost britských dětí. Vláda Davida Camerona chce využít olympijského poselství a změnit přístup k tělocviku a obecně sportu na školách. Mottem her je ostatně „Inspirujte generaci“.
Je to přesně rok od chvíle, na kterou nikdy nezapomenou žáci a učitelé základní školy Dvorského v Ostravě. Tehdy naprosto nečekaně zkolabovala během hodiny tělocviku žákyně 9. třídy, které se náhle zastavilo srdce. Boj o život uprostřed tělocvičny dopadl pro dnes 15letou Lenku Bubákovou dobře. Dnes se všichni setkali na ostravské záchrance a vzpomínali na dramatické chvíle.
Ministerstvo školství chce vylepšit tělesnou kulturu Čechů. Připravilo proto kurzy tělesné výchovy za 650 milionů korun. Peníze chce úřad čerpat z prostředků Evropské unie. Lidé by za ně měli získat motivaci ke sportování i k dalšímu učení v oblasti tělesné výchovy. Odborníci ještě před schválením projektu kritizují jeho cenu.
V hodinách tělocviku nastupuje na dvouřad či jednořad čím dál méně dětí. Rodiče jim píšou omluvenky, děti pak sedí někde v koutu tělocvičny na žíněnkách a tloustnou. Mají špatnou fyzickou kondici a přitom dvě hodiny tělocviku týdně prokoukají s tím, že si zapomněli oblečení na sport. Mnozí proto uvažují, že by se měla koncepce tělesné výchovy změnit od základu. A dětem přidat hodinu pohybu týdně navíc.
Slovenské děti ztrácejí kondici. Podobně jako v jiných státech se i na Slovensku řeší častější případy obezity a civilizačních nemocí u dětí. Ministerstvo školství proto připravuje strategii, která by slovenské žáky měla zase dostat do formy.
Polští žáci nemají kde cvičit.Ve většině škol totiž chybí klasické tělocvičny a školáci tak tráví hodiny tělocviku na chodbách.Vyplívá to z nejnovější zprávy polského Nejvyššího kontrolního úřadu.
Děti jsou čím dál tím línější a nešikovnější, tvrdí tělocvikáři. Také výroční zpráva České školní inspekce referuje o tom, že tělesná zdatnost žáků v základních školách se dlouhodobě snižuje. V naší společnosti je totiž velký tlak hlavně na mentální složku vzdělávání. Přitom rodiče si kolikrát neuvědomují, jak je tělocvik pro jejich děti důležitý.
Výskyt šikany je epidemický. Jejím terčem se stalo čtyřicet procent českých dětí a devadesát procent pedagogů neumí vyřešit základní diagnostiku šikany. V praxi tak nadále přetrvává nešvar, že učitelé mají tendenci před šikanou zavírat oči a zlehčovat provalené případy.