S nápadem na využití textilního odpadu přišla Diakonie Broumov. Měsíčně vytřídí až 500 tun textilního odpadu, z toho zhruba 20 procent končí na skládkách a ve spalovnách.
Technická univerzita v Liberci pomáhá studentům z Běloruska, kteří byli ve své zemi za účast na protivládních demonstracích vězněni nebo se tam kvůli nesouhlasu se současným režimem obávají zůstat.
Univerzita v Liberci začala vyrábět výměnný filtr z nanovláken, který lze použít i do podomácku vyrobených roušek. K denní produkci až 20 tisíc filtrů jim schází větší počet ultrazvukových svářeček.
České deníky se v sobotu věnují výzkumu českých vědců o nebezpečném problikávání žárovek, startu sezóny klíšťat i náhradě za papírové stravenky. Přehled tisku připravil Radiožurnál.
Vědci z liberecké Technické univerzity vynalezli ve spolupráci s Akademií věd speciální nátěr. Ten umí s pomocí slunečního svitu zlikvidovat na fasádách domů mikroorganismy, jako jsou třeba plísně nebo řasy. Díky novému nátěru z nanovláken navíc zůstávají domy stále čisté, protože fasády líp omyje déšť.
Na Technické univerzitě v Liberci se minulý týden setkali odborníci, kteří se věnují přípravě zdravotně postižených mladých lidí na budoucí profesi. Přijeli z celé České republiky, Slovenska i Rakouska. Shodli se na tom, že úspěšná pracovní kariéra handicapovaných lidí hodně závisí na potřebné kvalifikaci a dobrém vzdělání.
Nanomateriály používané k výrobě zdravotnických antivirových roušek, trička zachytávající elektromagnetický smog, chytré bundy nebo roboti, kteří umí umýt okna mrakodrapu. To jsou příklady unikátních vynálezů liberecké Technické univerzity, které pomalu pronikají do našeho života a ulehčují ho. Univerzita na jejich vývoj využívá mimo jiné i peníze z Evropské unie, získala už více než jednu miliardu korun.
Televize, počítače i mobilní telefony vytváří elektromagnetický smog. Podle řady mezinárodních lékařských studií může způsobit hned několik zdravotních obtíží - třeba bolesti hlavy nebo problémy s dýcháním. Chránit se před ním můžou lidé pomocí trička, košile, kalhot nebo šatů ze speciální tkaniny. V Česku ji jako první vyvinuli vědci na liberecké univerzitě.
Liberečtí vědci vyvinuli speciální optická vlákna, která se dají dobře všívat do bund, batohů, cyklistického oblečení nebo textilních korbiček dětských kočárků. Když se rozsvítí, jsou chodci nebo cyklisté na silnicích vidět lépe než při použití reflexních prvků.
V budově liberecké univerzity létají netopýři a motýli. Tamní vědci tam ovšem nevybudovali zimoviště létajících savců ani motýlí dům, ale uspořádali unikátní výstavu Nanovariace. Jedná se o umělecká díla z nanovláken tisíckrát tenčích, než je lidský vlas.
Že se dá i v Česku gastronomie spojit s uměním a designem, chtějí dokázat první studenti aristologie v Česku. Neobvyklý obor začali na zkoušku vyučovat na Technické univerzitě v Liberci ve dvou ateliérech. Vede je známý designér, architekt a taky gurmet Bořek Šípek spolu s děkanem liberecké Fakulty umění a architektury Zdeňkem Fránkem.
Konstrukce průzkumných aut, programování robotů nebo mikrobiologické analýzy v laboratoři. To jsou úkoly, které na začátku 2. ročníku Letní dětské univerzity v Liberci dostalo 30 dětí z celého Česka. Stali se z nich na dva týdny vysokoškoláci se vším všudy. Tedy i se sbíráním kreditů do indexu a obhajováním vědecké práce.
Robot vyvinutý na Technické univerzitě v Liberci umí šplhat po výškových budovách a mýt jejich skleněné fasády. Když ho vědci vybaví kamerou, zkontroluje také, jestli sklo není někde poškozené a nahlásí to. Stroj dostal jméno Robotul a kráčí po vertikální ploše jako zkušený lezec.
Diplomy, promoční šály, akademičtí hodnostáři a nad tím vším vlajka a státní znak České republiky. Tak to dnes vypadalo v Šaldově divadle v Liberci, kde při slavnostní promoci absolventi ekonomické fakulty složili slavnostní slib a dostali kromě desek s diplomem také akademický titul inženýr. Skončila pro ně jedna životní etapa. A začíná druhá, mnohem složitější.
Studenti Technické univerzity mají dobré jméno nejen v Česku. Vynálezy mladých lidí ze všech fakult liberecké univerzity obdivují návštěvníci veletrhů po celém světě. Nejznámější jsou výrobky z nanovláken, šikovnost studentů z Liberce ale nekončí jen u textilu. To se ukázalo i na včerejším dni otevřených dveří.
Za studiem se chtěli vydat do Česka. Na technických fakultách ale narazili. Mladí Íránci se jen tak do přednáškových sálů českých univerzit nedostanou. Zástupci škol i úředníci se totiž odvolávají na mezinárodní sankce. I když si každá fakulta o studentech může rozhodnout sama, většina z nich se drží rezoluce OSN.
Nezletilí opilí a vandalové ruší podle studentů a obyvatel v blízkém okolí noční klid na vysokoškolských kolejích v libereckém Harcově. Vedení Technické univerzity v Liberci proto poslalo klubům na kolejích podmínečnou výpověď. Neznamená to, že kluby končí, je to jen varování, že musejí změnit pravidla provozu.
Na následky bakteriálních infekcí získaných v nemocnicích by už v budoucnu nemusely umírat ve světě ročně desetitisíce lidí. A to pokud se do praxe dostane nová technologie vyvinutá na Technické univerzitě v Liberci. Jedná se o antibakteriální vrstvu vyrobenou z nanovláken.
Cyklistická bunda, která při jízdě na kole signalizuje změnu směru nebo brzdění, vývoj umělé počítačové řeči nebo světově unikátní nanospider na průmyslovou výrobu nanovláken – tím se může pyšnit Technická univerzita v Liberci. Další nápady se můžou narodit v novém výzkumném centru, které se dnes slavnostně otevírá.
Netradiční konec školního roku zažili žáci sedmé třídy liberecké školy Doctrina. Vysvědčení totiž nedostali od učitelů, ale od robota. Půlmetrového výukového robota se dvěma uchopovacími palci mají na tamní Technické univerzitě a naprogramoval ho Radomír Mendřický.
Návrh reformy vysokých škol se nelíbí ani studentům a akademikům Technické univerzity v Liberci. Proto se v rámci Týdne neklidu připojují k ostatním českým a moravským univerzitám a chystají na zítra informační akci pro veřejnost.
Liberecká technická univerzita testuje využití přírodních vláken pro výrobu plastů. Výsledky výzkumu by se mohly využít v automobilovém průmyslu. Vědci experimentují například s vlákny banánovníku, kokosu nebo dokonce s ovčí vlnou.
V Ostravě dnes vzniklo jedno z největších spojení univerzit ve střední Evropě. Jedenáct vysokých škol z Česka, Polska a Slovenska podepsalo dohodu o spolupráci ve vědě a výzkumu, což povede k mnohem častějším výměnám studentů a učitelů. Školy také budou moci žádat o nemalé dotace na společné projekty, na které by jinak neměly šanci dosáhnout.
V Ostravě oficiálně začala stavba superpočítače. Vysoká škola báňská – Technická univerzita získala poslední potřebné povolení k přidělení téměř dvoumiliardové dotace od ministerstva školství z evropských fondů, za které špičkové vědecké centrum postaví.
Evropští úředníci schválili téměř dvoumiliardovou dotaci, za kterou vybuduje Vysoká škola Báňská-Technická univerzita Ostrava nejvýkonnější zařízení ve střední Evropě, takzvaný superpočítač. Nové výzkumné centrum bude kompletně hotové v roce 2015 a zaměstná zhruba 200 lidí.
Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava bude vybírat veškeré své dodavatele pomocí internetu. O rychlosti a efektivitě systému elektronických aukcí se představitelé školy přesvědčili při tendru na nákup elektřiny.
Největší stavbu ve své historii za více než 800 milionů korun začne dnes budovat Technická univerzita v Liberci. Sedmipodlažní centrum se špičkovými laboratořemi bude zaměřeno na rozvoj nanotechnologií a pokročilého strojírenství.