Vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě zveřejnili přehled zajímavých astronomických úkazů pro rok 2024. Jsou mezi nimi například polární záře, zvířetníkové světlo nebo nově objevená kometa.
Měsíc bude ve středu při superúplňku k Zemi úplně nejblíž, asi 357 tisíc kilometrů. „Tam, kde bude jasná obloha, bude Měsíc prakticky pozorovatelný z celé ČR,“ říká Jan Spratek z pražského planetária.
O vlivu úplňku na lidský spánek se mluví hodně. Co z toho je pravda a co jsou spíš mýty? A jak postupovat, když chceme superúplněk kvalitně vyfotit? Na to odpovídají experti pro Český rozhlas Plus.
Superúplněk půjde pozorovat celou noc a nebude k tomu potřeba žádné vybavení. I přes to, že je k Zemi Měsíc v tuto dobu nejblíže, je jeho zdánlivé zvětšení pouze optickou iluzí.
Středeční superúplněk bude pohledově největší v letošním roce. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objeví podruhé.
„Přízemí nastane ve 20 hodin, ale úplněk nastane ve 4.34 v noci,“ přiblížil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Superúplněk bude tedy dobře viditelný po celou noc.
Měsíc na noční obloze v některých částech světa nabídl ve středu kombinaci tří vzácných jevů. Je to už druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci – takový jev se označuje jako „modrý měsíc“.
Prosincová obloha nabízí mnoho zajímavých objektů k pozorování. Pozoruhodný bude například prosincový úplněk, který má být v našich podmínkách ještě výraznější než listopadový „superúplněk“.
Superúplněk zajímá lidi po celém světě. Na východní polokouli se ho už dočkali. Superluna, jak také lidé tento úkaz nazývají, se objevila v Austrálii, v Tichomoří nebo třeba v Kazachstánu.
V noci na pondělí při dobrém počasí uvidíme úplné zatmění Měsíce. A to poprvé od roku 2011. Do zemského stínu začne Měsíc vstupovat po třetí hodině ráno a po celou dobu úkazu bude mít kvůli lámání slunečních paprsků načervenalou barvu. Fáze úplného zatmění pak potrvá hodinu a 12 minut.
Superúplněk dnes okolo 20. hodiny ozáří oblohu. Astronomové tak nazývají jev, kdy je Měsíc v úplňku nejblíže Zemi. Stává se to zhruba každý čtrnáctý úplněk. Měsíční svit ale zhorší viditelnost hvězd a dalších vesmírných těles.