Podle Koláře summit Visegrádské skupiny v Praze potvrdil to, že jde spíš o uskupení 2+2. Podle Kobzy je názorová různost v souvislosti s vývojem společnosti v Evropě naprosto přirozená.
Samotné jednání čtyř premiérů za zavřenými dveřmi se odehrálo v bouřlivé atmosféře. Na druhou část summitu, v níž se měli k premiérům připojit členové delegací, vůbec nedošlo.
Sdílejí například pomoc při odminování, ve zdravotnické podpoře nebo humanitární pomoci. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to v pátek řekla po jednání ministrů obrany Visegrádské skupiny.
Tématem jednání hlav států byl také rozvoj moderních a konkurenceschopných ekonomik zemí V4. Na dopolední plenární jednání navázal koncert visegrádského kvarteta ve Španělském sále Pražského hradu.
Prezidentská kancelář plánuje, jak Miloše Zemana na summit dostat. Hradní mluvčí pro iROZHLAS.cz potvrdil, že jednou z variant je prezidentova účast přes video.
Do Prahy se kromě předsedů vlád Slovenska, Polska a Maďarska sjeli ještě zástupci balkánských států. Na jednání po prohlášeních prezidenta Zemana nedorazil zástupce kosovské vlády.
K otázce případného přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma novinářům řekl, že tento krok není na pořadu dne, mimo jiné i vzhledem k zamrzlému mírovému dialogu Izraele s Palestinci.
Schůzka představitelů Česka, Slovenska, Maďarska a Polska s izraelskými partnery je naplánovaná na 18. 19. února do Jeruzaléma. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.
Vznik středoevropské regionální rozvojové banky není podle maďarského premiéra Viktora Orbána v tuto chvíli potřebný. Ten o její vytvoření sice usiloval, Andrej Babiš ho ale přesvědčil o opaku.
Prezidenti středoevropských zemí visegrádské čtyřky na jednání v maďarském Szekszárdu podpořili integraci zemí západního Balkánu do Evropské unie a vyslovili se pro urychlení tohoto procesu.
Uprchlická krize byla jedním ze stěžejních témat prezidentského summitu visegrádské čtyřky v maďarském Balatonfüredu. Na setkání přijela i chorvatská prezidentka. Právě přes její zemi proudí v současnosti do západní Evropy nejvíce uprchlíků. Hlavy států diskutovaly i o problematice klimatických změn a energetické bezpečnosti.
Pod peticí, která vyzývá Miloše Zemana, aby zrušil pozvání pro svůj ukrajinský protějšek Viktora Janukovyče, přibývají podpisy. Aktuálně jich je několik stovek včetně řady známých osobností. Výzvu podpořili například režiséři Václav Marhoul a Jiří Menzel, písničkář Jaroslav Hutka nebo režisérka Helena Třeštíková. Hlava státu ale své rozhodnutí přehodnotit nechce. Prý dává přednost dialogu se všemi stranami.
Závislost evropských států na jednom dodavateli plynu a ropy je třeba snížit. Řekl to Jan Fischer před začátkem summitu premiérů zemí takzvané visegrádské skupiny v Budapešti. Summitu se kromě premiérů Maďarska, České republiky, Polska a Slovenska zúčastnili zástupci Bulharska, Chorvatska, Srbska a Rumunska.