Mezi slovenskými politiky je podle ministra populární svádět problémy na Brusel „Je to zdánlivě jednodušší cesta. Odvede pozornost, ale v konečném důsledku to rozkládá Unii a její fungování,“ uvádí.
„Pokud daní za to, že se na Slovensku věnujeme levicové agendě a vyslovujeme suverénní názory, má být naše vyloučení z mezinárodní strany, tak takovou daň jsme připraveni zaplatit,“ napsal dříve Fico.
Ficův Smer a Progresivní Slovensko v čele s Michalem Šimečkou se s největší pravděpodobností porvou o vítězství v předčasných parlamentních volbách. Jde přitom o největší poražené minulých voleb.
Na druhém místě skončila se 14,1 procenta strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), kterou po odchodu ze Smeru-SD založil v roce 2020 bývalý premiér Peter Pellegrini.
Jeho hlavním úkolem bylo bojovat za očistu státu proti korupci a zapomenout na doby, kdy byly špičky Smeru expremiéra Roberta Fica jedna ruka s prokurátory a soudci. Praxe je ale jiná.
Dosluhující viceguvernér Národní banky Slovenska Ľudovít Ódor povládne kabinetu, kde budou jak ministři blízcí liberálnímu Progresivnímu Slovensku, tak konzervativnímu KDH či OĽaNO.
Ve slovenské společnosti silně rezonuje volání po pověstné pevné ruce. Z voličů pravděpodobného vítěze nadcházejících voleb, strany Smer Roberta Fica, by ji uvítalo celých sedmdesát procent.
Zatímco v začátcích se inspiroval západními levicovými proudy, dnes je z Roberta Fica radikální národovec, kterého žene touha po pomstě i snaha získat skrze vládní moc opět ochranu před zákonem.
Igor Matovič umí ukázat emoce, zvýšit hlas i vtipkovat. Nepředvídatelné je jak jeho chování, tak i samotné jednání. Slovenský premiér také říká, že díky jeho vládě má policie konečně rozvázané ruce.
Kotlebovci odmítají Evropskou unii a slibují pořádek či tvrdou ruku. Navazují také na odkaz prezidenta válečného Slovenského státu Jozefa Tisa. Slovensko čekají parlamentní volby 29. února.
Stávající tříčlenná koalice by neměla většinu v parlamentu, do kterého by se nyní dostalo až devět stran, hnutí či koalic. Parlamentní volby se uskuteční 29. února.
Jaké je rozložení sil před volbami na Slovensku? Může se dostat k moci krajní pravice? A jaký povolební scénář se zdá jako nejpravděpodobnější? V rozhovoru o tom hovoří odborník Grigorij Mesežnikov.