„Chceme uctít památku padlých obránců Ukrajiny, poděkovat a podpořit ty, kteří nyní brání nejen svůj domov, ale i náš demokratický svět,“ uvedli organizátoři.
Pochodu se podle policie účastnilo zhruba 5000 lidí. Akce, kterou pod názvem Rusové proti Putinovi pořádal Pražský ruský protiválečný výbor, se obešla bez problémů.
Švejdar uvedl, že ho vyjádření středočeské policie nemile překvapilo. „Sousloví ‚nepovolené shromáždění‘ se v žádném vyjádření české policie vůbec nemělo objevit,“ doplnil.
Podle policie se kvůli namalování křížů na náměstí v Průhonicích dobrovolníci ze spolku neohlášeně shromáždili. Milion chvilek se brání, že akce proběhla v rámci výjimky ze zákona.
„Nechci předjímat, ale tato věc může být na stole. Pokud vůbec, tak bychom to řekli v sobotu odpoledne. Protože to musí schválit vláda,“ uvedl Arenberger.
V Praze se v sobotu konají shromáždění na podporu Alexeje Navalného. Dopoledne se jeho příznivci sešli u ruské ambasády a po poledni shromáždění pokračovala na náměstí Jana Palacha.
Vláda v pondělí vyhlásila nová opatření, která začnou z velké části platit ve středu. Jaké jsou výjimky? Projděte si přehled, který sestavil server iROZHLAS.cz.
Ústavní soud v úterý zamítl návrh na zrušení paragrafu, který umožnil při loňské návštěvě čínského prezidenta uzavřít Hradčanské náměstí v Praze, ačkoliv se tam mělo konat ohlášené shromáždění.
Na Svatováclavské demonstraci v Praze se podle odhadů policie sešlo ve středu zhruba 250 lidí. Protestovalo se na ní proti islamizaci Evropy. Další demonstrace pořádané politickým hnutí Úsvit a Blokem proti islamizaci se konaly v Plzni, Mostu a Ostravě. Nejvíc lidí se sešlo na mostecké demonstraci, podle odhadů jich bylo 400. Ve zbývajících městech přišlo do 100 protestujících. Řečníci například kritizovali vládní politiku nebo odmítali EU.
Dva členové Nobelova shromáždění budou muset opustit svá místa, protože kryli svého kolegu, který použitím neschválených postupů způsobil smrt dvou pacientů.
Shromáždění se v Česku nepovolují, ale pouze se oznamují. Úřad tak nemá možnost jednoduše podobné akce zakazovat. Řekl ve vysílání Českého rozhlasu k nedělní akci odpůrců islámu ústavní právník Marek Antoš. Nedělní shromáždění Iniciativy Martina Konvičky vyšetřuje policie jako výtržnictví. Zatím ale nikoho neobvinila. Pražská primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO chce potrestat úředníka, který akci na Staroměstském náměstí povolil.
7:43
|Veronika Sedláčková, Martin Karlík, Michaela Vydrová|Zprávy z domova
Dneškem končí návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Jeho návštěvu provázejí na jedné straně protesty místních odpůrců tamní lidskoprávní politiky a na straně druhé organizované skupiny Číňanů s rudými vlajkami. Obě skupiny se střetly i dnes, nedaleko pražského paláce Žofín, kde se konalo ekonomické fórum. Nahlášené a povolené shromáždění se mělo včera navečer uskutečnit i na Hradčanském náměstí. Místo ale policie až do půlnoci uzavřela a nikoho tam nepustila, včetně ústavních činitelů. Podle ní to souviselo s návštěvou čínského prezidenta v Praze.
Ruská opozice se bouří proti kontroverznímu zákonu, který razantně zpřísňuje podmínky pořádání masových mítinků. Normu schválily obě komory parlamentu s podporou hlasů prokremelského Jednotného Ruska. Dokument teď čeká na podpis prezidenta. Kritikové ho vyzývají k vetování zákona, který podle nich odporuje ruské ústavě.
Dolní komora ruského parlamentu znovu projednává kontroverzní zákon o shromažďování. Návrh počítá s dramatickým zvýšením pokut za porušení podmínek pro pořádání demonstrací. Policie zadržela dvě desítky lidí, kteří protestovali proti přijetí normy před budovou státní Dumy.
Dolní komora ruského parlamentu debatuje o kontroverzním zákoně zpřísňujícím podmínky mítinků a masových akcí. Norma počítá s mnohonásobným zvýšením pokut za narušení zákona během demonstrací.
Police připravila zvláštní bezpečnostní opatření. Důvodem jsou plánované pochody, které mají projít centrem města a zřejmě omezí běžný život obyvatel. Shromáždění na podporu chlapce, kterého před týdnem surově zbila trojice útočníků, údajně Romů, svolávají hned tři pořadatelé.
Protesty proti vzrůstající kriminalitě na Šluknovsku pokračují. Lidé si tam stěžují na nárůst krádeží a další trestné činy, ze které viní sociálně nepřizpůsobivé, a to hlavně Romy, kteří se do regionu přistěhovali z celého Česka. Na vážnost situace chce upozornit i dnešní protestní shromáždění ve Varnsdorfu.
20:01
|Štěpánka Čechová, Jakub Šídlo, Jan Richter, Eva Presová|Regiony
Vedení města Rumburk požádalo o soudní zákaz ohlášeného pátečního shromáždění. Skupiny obyvatel s různými postoji k rasově motivovaným útokům ve městě si chtěly dát sraz ve stejný čas na jednom místě. To by podle starosty města a senátora Jaroslava Sykáčka vedlo neodvratně k dalšímu násilí. Řekl to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Slavnostním shromážděním v Senátu si politické špičky a lidé, kteří přežili holocaust, připomněli Den památky holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Akce se konala pod záštitou předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové a místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky. Projev pronesl mimo jiné premiér Petr Nečas, který varoval, že myšlenky holocaustu stále žijí v neonacistických kruzích a je třeba na jejich hrůznost neustále upozorňovat.
27. leden je dnem, kdy byl v roce 1945 osvobozen vyhlazovací koncentrační tábor Osvětim-Březinka. Už šestým rokem tuto událost připomíná Den památky obětí holocaustu, který vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Federace židovských obcí ČR při této příležitosti pořádá slavnostní shromáždění ve Valdštejnském paláci, kterého se zúčastní pamětníci holocaustu i čeští politici.
Několik tisíc lidí si v Moskvě a Petrohradu připomnělo památku zabitého fanouška fotbalového klubu Spartak Jegora Sviridova. 28 letý muž přišel o život v pondělí při rvačce fanoušků Spartaku s několika rodáky ze Severního Kavkazu. Podle ruských médií fanoušci vykřikovali nacionalistická hesla, shromáždění provázely střety s policií.
Úředníci na radnici v Litvínově na Mostecku musí do tří dnů rozhodnout o tom, komu povolí shromáždění a protestní akce v centru města a na sídlišti Janov. Od pátku do dnešního dne se na litvínovské radnici sešlo celkem šest žádostí.