Ruští poslanci mohou zpřísnit zákon o shromažďování
Dolní komora ruského parlamentu debatuje o kontroverzním zákoně zpřísňujícím podmínky mítinků a masových akcí. Norma počítá s mnohonásobným zvýšením pokut za narušení zákona během demonstrací.
Po masových opozičních protestech s návrhem přišla vládní strana Vladimira Putina Jednotné Rusko.
Ruská duma už jednou projednávání kontroverzní úpravy odsunula kvůli tlaku opozičních poslaneckých frakcí. Komunisté, nacionalistická LDPR a Spravedlivé Rusko pohrozili bojkotem zasedání, pokud v návrhu nebude snížena horní hranice pokuty za možné narušení zákona při demonstracích.
Ta původně měla dosahovat v přepočtu až milionu korun. Za narušení zákona se považuje například to, když na demonstraci přijde více lidí, než kolik jich bylo nahlášeno.
Jak by se v Rusku měly zpřísnit podmínky pro pořádání demonstrací, přiblížila zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová
Pokud návrh projde dnešním prvním čtením, očekává se, že poslanci do předlohy vnesou ještě další změny. Už teď se mluví o možném omezení práva na pořádání mítinků pro lidi, kteří mají neuzavřené soudní procesy nebo byli několikrát potrestáni za administrativní přestupek.
To by znamenalo, že řada lídrů ruské opozice by byla prakticky bez šance uspořádat jakýkoli mítink.
Vládní strana Jednotné Rusko vysvětluje nutnost změn tím, že organizátoři akcí pod hrozbou pokuty lépe pochopí odpovědnost za průběh akce.
Opozice ale označuje návrh za skandální represivní opatření, které má zabránit masovým protivládním demonstracím.