Ropná společnost Shell nemusí drasticky snižovat emise oxidu uhličitého, rozhodl odvolací soud v Haagu. Shell je s verdiktem soudu spokojen, aktivisté ale chtějí dál bojovat proti znečišťovatelům.
Státní provozovatel ropovodů Mero chtěl koupit podíl Shellu Deutschland v rafinerii MiRo a také v transalpinském ropovodu TAL. Shell ale po víc než tři čtvrtě roce pokročilá jednání ukončil.
Společnost Robin Oil podnikatele Zoubka měla předloni podle účetní závěrky zveřejněné ve Sbírce listin obrat 5,5 miliardy korun, čistý zisk 83 milionů korun a zisk před zdaněním 103,5 milionu korun.
V prvních šesti měsících roku ztratil Exxon Mobil téměř 1,7 miliardy dolaru. Firma se nyní snaží udržet si dostatek hotovosti a zachovat výplatu dividendy.
Na konci loňského roku měl podnik zhruba 83 000 zaměstnanců. Reorganizací chce od roku 2022 ušetřit ročně dvě až 2,5 miliardy dolarů (až 57,9 miliardy korun).
Pečeti kvality zajišťuje pravidelné kontroly paliv mimo prohlídek České obchodní inspekce a jsou do něj zapojeny sítě čerpaček OMV, Shell, Čepro a další.
Na světovém energetickém trhu se po dlouhé době sloučí dvě obří společnosti. Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell se dohodl na převzetí většího podílu v britské plynárenské skupině BG Group. Cena transakce má překročit v přepočtu 1,5 bilionu korun. Chystaný obchod je pro analytiky megafúzí.
Nizozemský soud částečně uznal vinu společnosti Shell za úniky ropy v Nigérii. Afričtí farmáři se v Evropě domáhali odškodnění kvůli znečištění přírody, která jim znemožnila obživu. Z pěti nakonec uspěl jen jeden. O výši odškodného se bude ještě rozhodovat.
Ukrajina podepsala s firmou Shell dohodu o těžbě břidlicového plynu na svém území. Využití rozsáhlých ložisek tohoto plynu má snížit energetickou závislost země na dodávkách ze sousedního Ruska. O významu smlouvy podepsané na Světovém ekonomickém fóru v Davosu svědčí i přítomnost ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle kritiků přitom na těžbě vydělá i jeho vlastní rodina.
Evropské akciové indexy jsou po včerejšku na čtyřměsíčním maximu. Pomohla jim příznivá ekonomická data ze Spojených států a fakt, že trhy zřejmě znovu uvěřily novým iniciativám na záchranu španělského a italského hospodářství. Odborníci však upozorňují na rychle rostoucí závislost evropských bank na Evropské centrální bance.
Ropnému embargu uvalenému Evropskou unií na Sýrii se musejí podřídit evropské petrochemické firmy. Uplatňovat je začala například nizozemská společnost Shell. Zareagovala tak na rozšíření seznamu syrských firem, vůči kterým zavedla evropská sedmadvacítka restriktivní opatření.
Petrochemická společnost Shell by se podle opozičních stran v nizozemském parlamentu měla stáhnout ze Sýrie. Britsko-nizozemský kolos je totiž jedním z největších zahraničních investorů v zemi, kde režim prezidenta Bašára Asada tvrdě potírá protivládní protesty, při nichž zahynuly už přes 2 tisíce obyvatel.
Pod ropnou plošinou Gannet Alpha v Severním moři, 180 kilometrů od skotského Aberdeenu, došlo ke druhému úniku ropy. První únik byl zjištěn ve středu minulý týden. Majitelem ropného pole je společnost Esso, ale provozuje ho firma Shell. Její pracovníci se usilovně snaží problém vyřešit a hledají přesné místo úniku.
Společnost Shell intenzivně pracuje na zastavení úniku ropy z plošiny do Severního moře. Kapalina začala vytékat z netěsnosti na potrubí mezi vrtem a plošinou pravděpodobně ve středu, kdy se na hladině objevila lesklá vrstva.
Společnost Shell oznámila, že se jí podařilo do značné míry omezit únik ropy z plošiny Gannet Alpha. Přišlo se na špatně těsnící spoj mezi vrtem a plošinou. Zařízení leží v Severním moři asi 180 kilometrů od skotského pobřeží.