Západ Čech bývá častěji seizmicky aktivní oblast. Nejsilnější aktuální otřesy zasáhly region v pátek ráno v 7.35 a 7.50, oba dosáhly na hodnotu magnitudo 2,6 stupně.
„Všechno to jsou historické budovy, které nejsou stavěny na to, aby vydržely dlouho trvající otřesy,“ vysvětluje míru destrukce seismolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.
V současné chvíli v oblasti stále platí žlutý stupeň výstrahy, tedy druhý nejnižší. Na hrozbu erupce sopek však neexistují žádné přesné parametry. Výbuch by mohl přijít za měsíc nebo i za tisíc let.
Výbuch v oblasti přehrady zaznamenali odborníci z norského centra NORSAR, které se zabývá seizmologickou aktivitou, v úterý ve 2:54 ráno místního času.
Katastrofa byla údajně vytvořena uměle USA a způsobena seizmickou bombou. Další dezinformace tvrdí, že zemětřesení bylo možné předpovědět. Seizmologové se shodují, že jde v obou případech o nesmysl.
Zemětřesení na jihu Turecka a Sýrie má více než dva tisíce obětí a tisíce lidí jsou zraněny. Jedná se o jedno z nejsilnějších zemětřesení, které okolí Turecka za posledních 100 let zasáhlo.
Výbuch z pátku na sobotu byl nejsilnější od roku 2018, kdy exploze vyvolala ničivou vlnu tsunami. Zpustošila pobřeží indonéských ostrovů Jáva a Sumatra.
V neděli vulkán vychrlil do výšky asi jednoho kilometru mračno dýmu a popela, erupci provázelo burácení a otřesy. Sopka leží na filipínském ostrově Luzon ve vzdálenosti asi 60 kilometrů od Manily.
Albánii zasáhlo v noci na úterý nejsilnější zemětřesení za poslední desítky let. Proč k němu došlo? Odpovídal ve vysílání Radiožurnálu seizmolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.
Kalifornie je protkána tektonickými zlomy považovanými za nejaktivnější na světě. K nejnebezpečnějším v této oblasti patří zlom San Andreas, který protíná San Francisco a táhne se severně od LA.
Odborník na zemětřesení Tom Heaton z Kalifornského technologického institutu deníku The New York Times řekl, že by byl překvapený, kdyby nenásledovala další.
Zemětřesný roj na Chebsku neoslabuje. Naopak otřesy sílí. V noci na pondělí zatím asi nejsilnější letošní otřes dosáhl magnituda 3,1. Škody zatím ale lidé nehlásí.
Chebsko od čtvrtka zasáhlo slabé zemětřesení, tzv. zemětřesné roje. Otřesy pokračovat, ale neměly by působit velké škody. Epicentra se nachází poblíž obce Nový Kostel.
Italské úřady chtějí vyšetřovat stavitele budov zřícených při nedávném zemětřesení. Domnívají se, že některé z nich stavební firmy nepostavily podle plánů, které zahrnovaly bezpečností prvky proti otřesům.
Obnova měst zničených středečním zemětřesením může trvat desetiletí, podle většiny místních je dokonce zcela nemožná. Jako příklad uvádějí město Aquila, které ani sedm let po přírodní katastrofě z r. 2009 stále není opravené. Výjimkou je speciální antiseismická škola postavená díky české pomoci.
Počet mrtvých po zemětřesení ve střední Itálii stoupl na nejméně 120, podle premiéra Mattea Renziho navíc bilance ještě není konečná. Záchranáři se snaží ze sutin vyprošťovat další přeživší. Petr Špaček, seismolog Ústavu fyziky země Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně, ale upozorňuje, že otřesy se ještě mohou opakovat, a to i stejně silné.
Seismologové chtějí podrobněji zkoumat zemětřesení na Chebsku. Kromě měřících přístrojů by měly pomoci i několik kilometrů hluboké vrty. Ty jsou ale příliš drahé. Odborníci proto budou muset zvolit levnější variantu.
Tříčlenné předsednictvo italské národní komise vysokých rizik rezignovalo. Funkce se vzdal i ředitel úřadu seismických a vulkanických rizik Odboru civilní obrany. Demise jsou reakcí na soudní verdikt, který poslal na 6 let do vězení za neúmyslné zabití sedm předních italských seismologů. Podle soudu podcenili riziko zemětřesení v Aquile v roce 2009, a nepřímo tak způsobili smrt mnoha lidí.
Před třemi a půl lety zasáhlo italské město Aquila ničivé zemětřesení, které si vyžádalo přes 300 obětí. Dnes zazní rozsudek kvůli zřícení Studentského domu, v jehož troskách tehdy zemřelo osm studentů. Podle žaloby se jejich smrti dalo zabránit.