Sdružení Comité interprofessionnel du vin de Champagne v pondělí vyzvalo své členy, aby pozastavili dodávky do Ruska. Název má podle něj právní ochranu ve 120 zemích.
Americký prezident Donald Trump cílí na šampaňské v rámci eskalující obchodní války s Evropou. Producenti francouzského symbolu luxusu zároveň ztrácejí podporu domácích spotřebitelů.
Většina lidí „bouchá“ šampaňské během silvestrovských oslav a vítání nového roku. Na jeho začátku stáli Angličané a my všichni máme to štěstí, že štíhlá sklenka s „bublinkami“ je domovem i u nás.
Nejen samotný závod, ale i slavnostní vyhlášení umí Gabrielu Koukalovou potrápit. Nakonec ale na biatlonovém mistrovství světa zvládla obojí a teď má v pokoji na poličce už dvě medaile, po zlatu ze sprintu i bronz ze stíhacího závodu. Trénovat může vedle střelby a běhu i otevírání šampaňského.
Téměř třetina ze všech šumivých vín v ruských obchodech je „sodovka“. Bublinky v nich totiž nevznikly přirozenou cestou, ale byly dodány uměle, varovala organizace Roskačestvo, kterou zřídila a platí vláda, aby dbala na kvalitu zboží v zemi.
Vinaři ve francouzské oblasti Champagne čekají nejhorší úrodu hroznů za posledních víc než 30 let. Můžou za to jarní mrazy, přívalové deště, letní vedra, ale i choroby jako houby a plísně. Sběr hroznů je teď v plném proudu, ale i ten komplikuje počasí.
Závěr roku je ve většině zemí celého světa spojený se šampaňským. Malý region východně od Paříže se dnešním dnem stává absolutním světovým králem. Alespoň jednou za rok chce řada lidí ochutnat pravé šampaňské, a tak se může říkat jenom vínu, které je právě odtud, z kraje Champagne. Dnes je šampaňské tak populární, že poptávka po něm výrazně převyšuje nabídku. Toto víno se přitom zrodilo naprostou náhodou.
Vývoz pravého šampaňského do států Evropské unie klesá. Loni se producentům vína z oblasti Champagne snížily dodávky téměř do všech klíčových států. Za oceánem naopak poptávka po jejich výrobcích rostla. Zájem má například Japonsko nebo Spojené státy.
Sektem se tradičně slaví příchod nového roku. Zatímco vývoz šampaňského klesá, Itálie letos navzdory krizi zvýšila vývoz šumivého vína o čtvrtinu. Na celém světě se letos italského sektu otevře na 300 milionů lahví.
„Pravdě nelze učiniti větší službu, než zbaviti ji věcí falešných.“ Tahle věta anglického matematika Isaaca Newtona platí i pro vynález šampaňského. Dodnes se traduje, že ho vytvořil francouzský mnich Dom Pierre Pérignon 4. srpna 1693. I po 320 letech stojí za to připomenout, že to není pravda.
Unikátní výstava, která spojuje umění a šampaňské, je právě k vidění v hlavním městě oblasti Champagne - Remeši. Návštěvníci se na ní mohou nejen kochat uměním na motivy tohoto lahodného moku, ale také se o něm něco víc dozvědět.
Evropou obchází strašidlo recese, lidé méně utrácí a starosti mají výrobci luxusního zboží. Příkladem může být francouzské šampaňské. Za prvních devět měsíců letošního roku se dodávky šumivého vína z Francie snížily o pět procent. Podle údajů svazu obchodníků se šampaňským přitom prodej ve Francii klesl o šest procent a vývoz do dalších zemí Evropské unie klesl o více než 10 procent.
Rok 1921 byl výjimečný, Coco Chanel tehdy představila světu svůj parfém Chanel No.5, Albert Einstein dostal Nobelovu cenu, Karel Čapek dal světu slovo robot a ve sklepích v Champagne byla v roce 1921 stočena první láhev šampaňského vína Dom Pérignon. Jedna z nich, od firmy Moët et Chandon ročník 1921, je už nějakou dobu v Česku, a co víc - je na prodej v charitativní dražbě, která v těchto dnech vstupuje do závěrečné fáze. Znalci tedy mají poslední šanci projevit zájem o láhev šampaňského, kterou asi nikde na světě nekoupí.
Na Silvestra se pije nejvíce šampaňského a sektu, a to asi nejen v České republice. Pije se vychlazené a podává se ve vyšších sklenkách s malým průměrem, aby bublinky rychle nevyšuměly.
Hospodářská krize končí. Svědčí o tom podle profesní organizace výrobců šampaňského rostoucí spotřeba tohoto vína. Dobrá čísla z prodeje v loňském roce svědčí o tom, že světové ekonomiky už mají nejhorší za sebou. Největší nárůst prodeje šampaňského přitom jeho výrobci nezaznamenali ve vlasti tohoto nápoje.
Úžasná délka, intenzita, komplexní buket a svěžest kombinovaná se silou – to jsou podle odborníku známky kvalitního šampaňského. Ta nejlepší jsou ode dneška k ochutnání v Obecním domě v Praze, kde začíná festival Grand jour de Champagne, jediná akce svého druhu v Evropě.
V Mnichově, Stuttgartu nebo Hamburku se výrobky z nových spolkových zemí ani po dvaceti letech od sjednocení Německa neprosadily. Srdce západoněmeckých zákazníků si nezískaly ani u nás dobře známé spreewaldské okurky. Jedinou výjimkou je Červená Karkulka.
Silvestr je dnem šampaňského. Příchod nového roku se slaví především tímto perlivým mokem z kraje Champagne na severovýchodě Francie. Jenom víno z tohoto regionu můžeme nazývat šampaňským.