Nadešel čas bublinek. Šampaňské se podává vychlazené a ve vyšších sklenkách

Na Silvestra se pije nejvíce šampaňského a sektu, a to asi nejen v České republice. Pije se vychlazené a podává se ve vyšších sklenkách s malým průměrem, aby bublinky rychle nevyšuměly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohemia Sekt

Bohemia Sekt | Foto: Roman Miler

Ideální je podávat šampaňské hodně vychlazené, mezi 5 až 7 stupni. „Liší se to podle druhu šampaňského, jeho stáří a zbytkového cukru. Ideální je, se podívat, co doporučuje příslušný výrobce,“ vysvětluje sommeliér Miroslav Vocílka.

V Čechách je zvykem podávat šampaňské s jahodami. „Já osobně jako sommeliér pro suché šampaňské, to znamená šampaňské, které je označené brut, extra brut nebo nature brut nedoporučuji dávat žádné jahody a nic jiného. Pokud jsou to šampaňské nebo sekty v kategorii sec nebo demi sec, které mají vyšší obsah cukru, tak to ovoce nám obsah cukru lehce redukuje a v té chuti snoubení jahod a sektu nám vystoupí lehce kyseliny, takže to víno se potom příjemněji pije,“ říká Vocílka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podávání šampaňského si redaktorka Eva Rajlichová povídala se sommeliérem Miroslavem Vocílkou

U vícechodé večeři se šampaňské podává buďto na začátku jako aperitiv nebo mezi jednotlivými chody. „Pokud tam jsou složitější přechody, tak je dobré, protože suché šampaňské nám v ústech krásně redukuje v ústech chuť a jsme připraveni přijímat další pokrmy nebo další nápoje,“ říká sommeliér.

Zapomínat se nemá ani na správné skleničky. Podle Miroslava Vocílky se má používat sklenička vyšší, s malým průměrem:

„To je pro šampaňské nejlepší. Rozhodně nedoporučuji používat skleničky otevřené, takové misky, které se před 20 lety v Čechách na sekt hodně používaly. Tam nám ty bublinky okamžitě utečou pryč. Nápoj ztratí velmi rychle nízkou teplotu, ohřeje se a ten zážitek je maximálně čtvrtinový.“

Šampaňské by se mělo nalévat pomalu, aby neztratilo svoje perlení. Sklenice by měla být naplněna pouze z poloviny. Šampaňské máme spojené se slavnostními příležitostmi. Sommeliér Miroslav Vocílka by je ale klidně pil každý den:

„Pokud by to moje finanční možnosti dovolovaly, tak bych to určitě dělal, protože šampaňské je pro mě velká láska a mám ho doopravdy hodně rád. Říká se, že po prvních šedesáti lahvích zachutná šampaňské každému.“

Ročně se v Česku prodá 15 milionů lahví šumivého vína. Zatímco v Německu připadají na jednoho obyvatele 4 lahve sektu, u nás je to 1,5 litru.

Eva Rajlichová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme