Na vyřízení reklamace mají cestovní kanceláře podle produktového speciality Ondřeje Vacka ze zákona 30 dnů. Turista ale také může žádat odškodnění právní cestou.
„Delegáti mají (údajně) od svých cestovních kanceláří zakázáno informovat zastupitelský úřad o úmrtích a hospitalizacích svých klientů,“ uvádí český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík.
Většinu požárů založili lidé, ať už schválně, nebo z nedbalosti. K šíření ohňů pomáhají vedra a sucha způsobená klimatickou krizí i úbytek tradičních způsobů zemědělství v turistických oblastech.
Turistům, kterým letošní požáry Rhodosu zkazily letní odpočinek, nabídne Řecko týden dovolené zdarma na jaře či na podzim příštího roku. Evakuováno muselo být na 25 000 lidí.
„Nezachraňujte majetek, ale svůj život. To je to nejcennější, co máte. Pokud můžete, zaběhněte do vody. A pozor, nebezpečný je nejen oheň, ale i kouř,“ upozorňuje Amar Ibrahim.
Ve městě Nea Anchialos se oheň dostal až k tamnímu muničnímu skladu, který patří řeckému elitnímu letectvu. Explodovala tam munice používaná pro stíhací stroje F-16.
I v noci na čtvrtek pokračovali hasiči v boji s požáry v Řecku. Nejhorší je nyní situace na východě země, kde se plameny přiblížily k předměstí přístavního města Volos. Naději přineslo ochlazení.
Turisté, kteří se po nevydařené dovolené vrátili z Rhodosu, teď řeší, jestli a jak svůj zájezd reklamovat. Radiožurnál připravil několik rad, na které mají podle zákona nárok.
Řecká vláda sklízí kritiku za nepřipravenost, se kterou reagovala na požáry na ostrově Rhodos. Naopak chvály se dostává dobrovolníkům a místním obyvatelům za jejich pohostinnost.
Rhodos v plamenech. A nejen on, taky Korfu a hořelo i u Athén a na dalších místech. Jak velké škody požáry způsobují a jak velká rána je to pro místní?
Na dovolenou do Středomoří se Evropané sjíždí na dovolenou právě v období, kdy jsou tamní podmínky nejvíce křehké. „Uměle tak zvyšujeme riziko požárů,“ upozorňuje hydrolog Jan Daňhelka.
Západní země, jejichž turisté převážně ostrov živí, teď pracují na Rhodosu, posílají zvláštní letadla, intenzivně komunikují s řeckou vládou. Všichni přece teď pracují tam, kde mají...
„I krátkodobé vystavení může být nepříjemné – můžeme slzet, kašlat, bolet nás hlava,“ popisuje vedoucí oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Obyvatel vesnice Kiotari, která byla evakuována v sobotu, francouzskému deníku Le Monde popsal chaos. „Každý se snažil zachránit. Brali jsme turisty k sobě domů, protože nic nebylo zorganizované.“
„Samozřejmě zaznamenáváme případy, kdy někteří turisté nechtějí odcestovat na sever, ruší z důvodu obav. Pak zpravidla podléhají odstupnému a storno poplatkům,“ řekla Chaloupková pro Radiožurnál.
„Bude trvat spoustu let, než se vše opraví, a myslím, že turisté se sem po tom všem nebudou chtít vracet,“ míní mladá žena, která se dívá na ohořelý slunečník ležící v písku.
Ministerstvo turistům doporučuje, aby necestovali do oblastí, které jsou požáry postižené. Na Rhodosu jsou aktuálně nejpostiženějšími oblastmi Gennadi, Bati a Asklipeio.
Místní to zvládají skvěle, bez jejich pomoci a nasazení, ať už jde o lidi z vesnic, či personál hotelů a restaurací, bychom to určitě zvládali mnohem hůř, popisuje situaci bývalý novinář Eichler.
O právních aspektech nynějšího řeckého dramatu z pohledu cestovních kanceláří a jejich klientů mluvil pro Radiožurnál advokát Jakub Keresteši, vedoucí právnického týmu projektu Zkažená dovolená CZ.
Podle Martina Smolka z ministerstva zahraničí na zpáteční let čekají ještě desítky Čechů. Na Rhodos ale jen v pondělí míří dalších 1200 Čechů. Resort teď bude řešit, jestli lety na dál neomezit.
V noci na pondělí si nový požár na ostrově Korfu v Jónském moři vynutil evakuaci asi tisíce místních obyvatel i turistů, uvedla podle DPA státní televize ERT.