Proč už se o výzvu pokouší více byznysmenů než pravých horolezců? Šlo Radkovi Jarošovi při zdolávání ikonické hory o život? O tom všem vyprávěl v pořadu Páteční finiš.
Letošní sezona na Mount Everestu patří mezi ty nejtragičtější. Může za to především expediční turistika, kdy se na vrchol vydávají i lidé bez zkušeností.
Horolozec Radek Jaroš dokázal vylézt na sedm nejvyšších vrcholů na sedmi kontinentech. V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz řekl, že pro něj je cennější zisk takzvané Koruny Himálaje.
Zdolat nejvyšší vrcholy sedmi kontinentů se mu povedlo v průběhu více než 21 let. O výstupu na Kilimandžáro informoval Jaroš na svém facebookovém profilu.
Lesy, chaty, pohorky a batohy. Horská turistika stále spojuje Čechy a Slováky, a proto i letošní Audioport nabídl debatu o túrach, horolezectví, ochraně přírody i horské architektuře.
Čína chce snížit počet horolezců, kteří se pokoušejí o výstup na Mount Everest ze severní strany. Jde o součást plánů na velký úklid nejvyšší hory světa.
Cena Gutha-Jarkovského za nejlepší sportovní výkon roku má nového držitele. Stal se jím sportovec, kterého přitom v soutěžích a závodech fanoušci prakticky nevidí, jde totiž o lezce Adama Ondru.
Horolezec Radek Jaroš sice tvrdí, že pokud se týká sportu, jen velmi nerad zůstává v roli diváka. Začínající olympijské klání v Jižní Koreji bude však prý v jeho případě výjimkou potvrzující pravidlo.
Horolezec Radek Jaroš zdolal i přes nepříznivé počasí a silný vítr nejvyšší horu Antarktidy Mount Vinson, která měří 4892 metrů. Tím přidal pátou horu do projektu Koruna světa.
Putování po republice, besedy a přednášky na téma "jaké to bylo v Austrálii". To je teď aktuální program horolezce, zasloužilého cestovatele a pokořitele všech osmitisícových vrcholů Radka Jaroše.
Výstup na Mount Everest nejspíš už nikdy nebude stejný. Nejvyšší hora světa totiž zřejmě přišla o takzvaný Hillaryho schod. Vysoký kus skály byl poslední velkou překážkou před zdoláním Everestu.
Čeští horolezci Radek Jaroš a Petr Mašek dnes brzy ráno zdolali nejvyšší vrchol Severní Ameriky Denali, dříve známý jako Mount McKinley. Jaroš tak udělal další krok ve snaze získat Korunu světa, tedy zdolat nejvyšší hory všech kontinentů. Štěstí z úspěchu se ovšem u horolezců poněkud mísí se smutkem. V neděli jim totiž na stejné hoře zahynul kolega – horolezec Pavel Michut.
Český horolezec Pavel Michut byl po pádu na místě mrtvý, popsal v rozhovoru pro Český rozhlas celou nešťastnou událost na aljašské hoře Denali horolezec Radek Jaroš, který je na stejné hoře v jiné horolezecké výpravě společně s Petrem Maškem. Jaroš také již v neděli o tragédii jako první informoval na facebooku.
Jako patnáctý člověk na světě zdolal Radek Jaroš v roce 2014 všechny osmitisícovky v Himálaji. Stal se členem Síně slávy světového horolezectví. Ani to mu ale nestačí. Má před sebou další výzvu v podobě nového projektu.
V pražském Národním domě na Smíchově dnes začíná třídenní Mezinárodní festival alpinismu. Letos už 12. ročník tradiční akce se zaměřuje na více než stoleté vztahy mezi českými a slovinskými lezci. Festivalu se zúčastní špičky světového alpinismu, včetně Čecha Radka Jaroše. Akce je ale určena i široké veřejnosti.
Jak to vypadá, když si člověk sáhne na dno svých sil. I o tom je dokument Cesta vzhůru, který se dostává do kin. Jeho hlavním hrdinou je horolezec Radek Jaroš. Jako patnáctý člověk na světě zdolal všechny osmitisícovky bez kyslíkového přístroje.
26. července letošního roku zdolal Radek Jaroš druhou nejvyšší horu světa K2. Díky tomu se ocitl v elitní společnosti majitelů Koruny Himálaje - horolezců, kterým se povedlo vystoupit na všech 14 osmitisícových vrcholů.
31. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují jde do finále. Odpoledne odborná porota vyhlásí nejlepší snímky letošního ročníku, ještě předtím diváci uslyší názory Radka Jaroše.
Přesně před rokem, 9. srpna, zahynul na expedici v Pákistánu Zdeněk Hrubý. Byl předsedou Českého horolezeckého svazu, ale zároveň také zkušeným, špičkovým lezcem, který kromě jiného dokázal zdolat i několik osmitisícových vrcholů.
Radek Jaroš si po výstupu na K2 užívá odpočinku a také ovací, které sklízí po získání Koruny Himalájí. Tu si vysloužil zdoláním všech osmitisícovek, na které navíc vylezl bez použití kyslíkového přístroje. Zástupci Českého rozhlasu dnes Radku Jarošovi a členům jeho expedice předali poháry za zvládnutí celé výpravy.
Na pražské letiště před 20. hodinou přistálo letadlo, ve kterém je výprava v čele s horolezcem Radkem Jarošem. Ten před dvěma týdny vystoupal bez pomoci kyslíkového přístroje jako první Čech na všech 14 osmitisícovek světa a získal takzvanou Korunu Himaláje.
Horolezec Radek Jaroš úspěšně sestoupil z vrcholu K2 do základního tábora. Na vrcholu stanul v sobotu odpoledne pákistánského času, a jako první Čech tak zkompletoval "Korunu Himálaje". Zároveň se stal patnáctým člověkem na světě, který pokořil všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje.
Do historie se nesmazatelně zapsal jako první člověk, který stanul na vrcholu Everestu. Povedlo se mu to 29. května 1953 ve společnosti Šerpy Tenzinga Norgaye. Dnes by se Novozélanďan Edmund Hillary dožil 95 let.
Horolezec Radek Jaroš už dokázal vystoupit na 13 ze 14 osmitisícovek. Nyní se chystá pokořit tu poslední, dosud nevylezenou. Spolu se svými kamarády se dnes vydal vstříc druhé nejvyšší hoře světa – K2. A nijak nepochybuje o tom, že tato expedice bude kromě jiného i náročnou prověrkou mezilidských vztahů.
Jak složitý je pro lidský organismus pobyt v extrémních nadmořských výškách? A jaký vliv může mít nedostatek kyslíku na náš mozek? To jsou otázky, které víc než koho jiného zajímají horolezce šplhající na osmitisícové vrcholy. Mezi takové odvážlivce patří i Radek Jaroš, který se v příštím týdnu vydá vstříc druhé nejvyšší hoře světa K2.