Zaměstnanci věznice podle Ždanova opozičníkově matce Ljudmile Navalné řekli, že její syn zemřel na „syndrom náhlého úmrtí“. Lékařská zpráva hovoří podle Navalného mluvčí o „přirozené smrti“.
Češi v délce života stále zaostávají za Západem. Nejhorší situace je v pohraničí. Zdravěji a déle se žije ve velkých městech a na jihu Moravy. Struktura úmrtnosti napovídá, jak situaci zlepšit.
Loni zemřelo podle ročenky zhruba o 16 900 lidí víc než v předcovidovém roce 2019, meziročně tedy o 15 procent. Víc úmrtí než minulý rok bylo naposledy v roce 1986, a to 132 585.
„Když vykazujeme každého, kdo zemře na autonehodu a má covid, jako člověka, který zemřel na covid, tak v ten den máme kolem 150 mrtvých.“ Ministr si za citací stojí. Sedí fakta? A dává sdělení smysl?
Česko i další země stále hledají odpověď na to, zda oběti pandemie koronaviru zemřely na covid, nebo s covidem. Co všechno se skrze data o příčinách úmrtí můžeme o společnosti dozvědět?
S covidem, nebo na covid? Odpověď na otázku, která loni zamotala hlavu celé civilizaci – tedy co považovat za příčinu úmrtí – hledá lékařská statistika přes sto let.