V Anglii zaznamenali nejvíce úmrtí spojených s konzumací alkoholu za 20 let. Na vině je i pandemie
V Anglii a Walesu loni vzrostl počet úmrtí spojených s konzumací alkoholu o pětinu, na nejvyšší úroveň za poslední dvě desetiletí. Pravděpodobným důvodem je pandemie, informovala ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na vládní data.
Statistický úřad uvedl, že v roce 2020 zemřelo po nadměrném pití alkoholu 7423 lidí, což je o bezmála 20 procent více v porovnání s předchozím rokem. Většina z těchto lidí zemřela následkem dlouhodobého požívání alkoholu, například na cirhózu jater.
Překotný nárůst začal v březnu 2020, když Británie vyhlásila první koronavirový lockdown. Přírůstky po zbytek roku zůstaly výrazně vyšší než v uplynulých letech.
Předběžná data ukázala, že úmrtí na alkohol mezi muži byla více než čtyřikrát častější v nejchudších oblastech Anglie a Walesu ve srovnání s nejbohatšími regiony.
Tři sudy na restauraci a týden. V Anglii dochází po znovuotevření některých hospod pivo
Číst článek
Statistický úřad sdělil, že k nárůstu těchto úmrtí přispěla celá řada faktorů a že zabere nějaký čas, než se podaří příčinám plně porozumět. Uvedl ale, že je zřejmé, že lidé náchylní k alkoholismu během pandemie zvýšili spotřebu alkoholu.
Sadie Bonifaceová z londýnské King's College, která se ve výzkumu zaměřuje na alkoholismus, uvedla, že k důvodům stojícím za loňským nárůstem úmrtnosti spojené s alkoholem patřila zřejmě vyšší spotřeba mezi lidmi, kteří již byli nějakou dobu závislí. Roli zřejmě hrála i nedostupnost lékařské péče a strach navštívit nemocnici během pandemie, dodala.
„V loňském roce se plošně snížil počet poskytnutí akutní lékařské péče a hospitalizací. Údaje o léčbě závislostí také ukázaly, že loni v létě zahájilo léčbu méně nových klientů,“ uvedla Bonifaceová.