„Jsou tam světlé ostrůvky, ale většina populace čeká, že je systém opraví,“ říká zakladatelka organizace Loono a lékařka Kateřina Šédová, kterou prezident vyznamenal medailí Za zásluhy I. stupně.
Nejnovější průzkum PAQ Research pro think-tank „Ministr zdraví“ zjišťoval, proč lidé k preventivním prohlídkám nechodí, a co by je naopak mohlo motivovat.
Mozková mrtvice je druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás. Její výskyt u nás je dvakrát vyšší než v ostatních částech Evropy. Ať už jde o krvácivé projevy nebo projevy infarktu, je to vážná situace.
„Hlavní důvody, proč lidé nechodí na preventivní programy, jsou, že nechápou jejich smysl. Říkají, že jim nic není, nemají symptomy, tak proč by tam chodili,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop.
V úterý zastřelil podle policie Jiří D. pracovnici pražského úřadu práce. Fakt, že muž pravděpodobně stejné ženě před lety vyhrožoval smrtí, vzbudil otázku, zda neměla policie rázněji zakročit dříve.
„Jak se opatření uvolnila, přes léto a kolem Vánoc, tak pacientky chodily. My jsme ale začali zjišťovat během ledna a února, že chodí s pokročilejšími nádory,“ říká lékařka Regina Šírová.
Miloslava Matoušová natočila video, kvůli kterému ministerstvo zdravotnictví podalo trestní oznámení. Tvrdí v něm ženám, že neexistují žádné důkazy, že mamograf může lidem zachránit život.
Úspory by se projevily až za poměrně dlouhou dobu. Prevencí je totiž možné předcházet vzniku chronických onemocnění nebo třeba zachytit rakovinu v raném stadiu, kdy je často ještě dobře léčitelná.
Rakovina tlustého střeva je v Česku stále jedním z nejčastějších onkologických onemocnění - dnes na něj ale umírá o čtvrtinu méně lidí než před 10 lety. Prevence se ale pacienti stále bojí.