Senát sněmovně vrátil přepracovaný návrh podoby dalšího ročníku akce Milostivé léto. Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni by tento návrh pomohl širšímu okruhu dlužníků, často mladým lidem.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by měla kvůli zdravotním odvodům dostat od sociální správy seznam lidí, kteří čekají na vyřízení důchodu. Přestane je pak vyzývat k úhradě pojistného.
Historicky nejvíc peněz loni vybrala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Do státního rozpočtu přispěla částkou téměř 395 miliard korun, to je o 21 miliard víc než předloni.
Odvody na pojistné, které za zaměstnance platí jeho zaměstnavatel, jsou v České republice jedny z nejvyšších na světě. Proto podniky nijak neláká brát lidi do pevného pracovního poměru. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte.
Pojišťovny sčítají škody po povodních. Podle odhadů půjdou do miliard korun. Zatím se ale není jasné, jestli letošní velká voda ovlivní ceny nových pojistek. Jasněji budou mít pojišťovny poté, co vyčíslí náhradu škod.
Pojišťovnám se daří častěji odhalovat vážnější podvody. Jejich hodnota se meziročně zvýšila o víc než čtvrtinu. Přesto si lidé stále dokážou najít cestu, jak podvádět prakticky s jakýmkoli pojištěním.
Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že nejpozději do 21. prosince 2012 musí být odstraněny rozdíly ve výši pojistného a pojistného plnění, které vyplývaly z využití pohlaví jako faktoru při jejich výpočtu. Jednotná cena může vést u vybraných pojištění ke zdražení. Vláda dnes změny v legislativě pojišťovnictví projedná.
Liberecký soud zamítl nárok firmy Ježek software na vrácení zaplaceného pojistného na sociálním zabezpečení z roku 2007. Soudce tak respektoval nedávný verdikt Nejvyššího správního soudu, který rozhodl, že kvůli chybě v zákoně nezanikla firmě povinnost daně platit.
Stát zřejmě nebude muset vracet firmám miliardy kvůli chybě v zákoně o sociálním pojištění. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v případu firmy Ježek software.
Ministerstvo financí vychází vstříc zaměstnavatelům. Ti, kteří požádali o vrácení sociálního pojištění za první měsíce roku 2007, se zatím nemusí bát, že po nich finanční úřady budou chtít už teď dodatečné daňové přiznání.
Ministerstvo financí dnes zveřejní oficiální stanovisko k dodatečným daňovým přiznáním. Jde o ty případy zaměstnavatelů, kteří žádají o vrácení sociálního pojištění za první měsíce roku 2007.
Je to věc, kvůli které může ve státním rozpočtu vzniknout díra ve výši desítek miliard korun. Otázka, zda firmy nebo města mají a mohou žádat o vrácení sociálního pojištění kvůli chybě v zákoně z roku 2007, zaměstnává státní i firemní právníky.
Zatím o dvanáct a půl miliardy korun šlo na dnešní schůzce zástupců ministerstva práce a sociálních věcí, financí, zaměstnavatelů a také daňové komory. Zhruba tolik žádají města a firmy jako vrácení pojistného na sociálním zabezpečení za první půl rok 2007.
Experti dopoledne projednají další vývoj kolem možného vracení pojistného obcím a firmám. Důvodem má byt chyba v zákoně, ve kterém chybělo určení vyměřovacího základu na první pololetí roku 2007.
Sto miliard korun - tolik by mohl stát zaplatit za omyl v zákoně o sociálním pojištění. Poslanci před téměř čtyřmi lety do zákona nedopatřením nezahrnuli ustanovení o tom, jak platit pojistné.
Povinnost plátců sociálního pojistného odvádět tyto platby podle názoru ministerstva práce a sociálních věcí nikdy nezmizela. Ministr Petr Šimerka tak dnes reagoval na požadavky některých firem a samospráv na vrácení pojistného za první pololetí roku 2007.
Minister práce a sociálních věcí Petr Šimerka odpoledne oznámí, jak se resort postaví k nebezpečí vracení plateb sociálního pojištění. Státu hrozí, že bude muset vracet 100 až 150 miliard korun na platbách sociálního pojištění.
Kvůli chybě poslanců může stát přijít o více než 100 miliard korun. Jde o odvody na sociálním pojištění, které organizace a podniky zaplatily za první pololetí roku 2007 a teď je mnozí plátci žádají zpět.
Žádat stát o vrácení pojistného, které zaplatily za své zaměstnance chtějí nejen podniky, ale i města. Žádost už podaly například Sokolov nebo Děčín. Problém se týká roku 2007, kdy byl špatně formulován zákon o sociálním pojištění. Stát kvůli tomu může přijít až o 130 miliard korun.
3:21
|Milan Kopp, Igor Maňour, Martin Drtina, Veronika Sedláčková|Ekonomika
Až o stovku miliard korun může stát připravit mezera v zákoně o pojistném na sociální zabezpečení. Týká se první půle roku 2007, kdy vinou chyby poslanců ze zákona vypadla definice vyměřovacího základu pro podniky. To ve svém důsledku znamená, že stát na takto vyměřené pojistné nemá právo.
O jediný hlas neprošel Senátem návrh na zrušení koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas. ODS nepřesvědčila většinu o tom, že je výhodnější Českou televizi a Český rozhlas financovat přímo z rozpočtu.