Zvýšení limitu umožní americké vládě vyhnout se platební neschopnosti. Schvalování v Kongresu ale podle agentury Reuters nemusí být jednoduchou záležitostí.
Spojené státy jsou podle listu The Washington Post jednou z pouhých dvou zemí světa, které mají zákonný limit na výši zadlužení. Limit činí aktuálně 31,4 bilionu dolarů (asi 690 bilionů korun).
Ministerstvo financí oznámilo, že pokud Kongres zvýšení či zrušení dluhového limitu neschválí, americká vláda bude schopná provizorně financovat zdravotní programy, důchody či armádu ještě do jara.
Moskva tvrdí, že peníze na zaplacení má, západní země jí ale kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit. Ruský ministr financí Anton Siluanov označil situaci za frašku.
Ruský ministr financí Anton Siluanov ve středu prohlásil, že Moskva bude splácet své zahraniční dluhové závazky v rublech a nebude se označovat za neplatiče, protože má prostředky na splácení.
„Rusko nemá dostatečný přístup k devizovým rezervám a nedokáže dostatečně naplňovat mezinárodní závazky a pohledávky,“ tvrdí analytik Havlíček. Přesto Rusko svou platební neschopnost dementuje.
Dohoda republikánů a demokratů počítá s navýšením dluhového limitu o zhruba 480 miliard dolarů, což má podle ministerstva financí vystačit do 3. prosince.
Neschopnost plnit závazky vůči věřitelům spojuje majitel Robert Uksa s pandemií covidu-19 a opatřeními, která firmě orientované na zahraniční trhy zabránila ve vývozu zboží.
Obchodování s akciemi Wirecard na burze ve Frankfurtu nad Mohanem bylo před oznámením zastaveno. Od odhalení finančního skandálu akcie klesly už o více než 90 procent.
Analytik organizace Člověk v tísni Daniel Hůle tak radí, aby si lidé novou půjčku pořádně rozmysleli, případně si domluvili odklad splátek a zůstali v kontaktu s věřiteli.
Skupině senátorů se nelíbí, že si věřitelé mohou vybrat k vymáhání pohledávky kteréhokoli exekutora. Napadli u Ústavního soudu ustanovení exekučního řádu, které tento stav určuje.
Američtí zákonodárci dál vyjednávají o dohodě, která by umožnila znovuotevření vládních úřadů a navýšení dluhového stropu země. Už ve čtvrtek se Spojené státy můžou dostat do platební neschopnosti. Agentura Fitch ohlásila revizi amerického ratingu a varovala, že by nejvyšší hodnocení AAA mohla snížit.
Kongres Spojených států by si měl promyslet, jaký vzkaz posílá světu blokováním vládních financí. Na hospodářském summitu v Indonésii to prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry. Přátelé ani odpůrci Spojených států by ale podle něj neměli pochybovat o tom, že zastavení financí pro fungování americké vlády je jenom nedůležitou epizodou.
Drobní podnikatelé a živnostníci by se v budoucnu mohli dočkat včasných plateb svých faktur. Prvním čtením v poslanecké sněmovně totiž prošel návrh, který stanoví, že standardní doba splatnosti faktur bude 30 dnů. Přestože ve smlouvě bude možné sjednat i delší lhůtu k proplacení, překročit 60 dnů bude možné jen v případě, že to nebude hrubě nespravedlivé vůči věřiteli.
Odběratelské firmy stále více prodlužují dobu, ve které svým dodavatelům platí. Situace je podle analýzy společnosti ČSOB Factoring nejhorší od krize v roce 2009. Některé podniky se tak dostávají do problémů, i když jejich výrobky jdou na odbyt.
Američtí politici se stále nedohodli na zvýšení stropu pro zadlužení. Dolní komora parlamentu o něm měla původně hlasovat dnes, kvůli sporům mezi republikány ale rozhodování odložila. Americký prezident Barack Obama vyzval je i demokraty, aby se dohodli.