Nejnovější objevy marsovského vozítka Perseverance naznačují možnou existenci termálních pramenů a gejzírů na rudé planetě – ovšem velice, velice dávnou.
„Zatmění“ na Marsu probíhá podstatně kratší dobu, než trvá tento úkaz typicky na Zemi, a Slunce při něm není zastíněno úplně. Phobos je totiž 157krát menší než Měsíc.
NASA je však opatrnější a před oficiálním potvrzením úspěšného odběru chce nejprve na dalších fotografiích ověřit, že je v trubici dostatečné množství materiálu pro analýzu.
Podle představitelky projektu Louise Jandurové k tomuto závěru dospěli experti NASA po podrobném prostudování dat, která jim z rudé planety poslal Perseverance.
Perseverance také vyfotil v kráteru útvar připomínající útes, který mohl vzniknout sedimentací. NASA zároveň na Marsu úspěšně testuje nástroj MOXIE, což je stroj na výrobu kyslíku.
Ingenuity má tentokrát dosáhnout rychlosti 14,4 kilometru za hodinu a nad zemí setrvat kolem 140 vteřin. Stroj také poprvé přistane na místě, které předtím „neprohlédl“ při svých předchozích letech.
NASA rovněž poprvé zveřejnila zvukový záznam Ingenuity pořízený Perseverance při čtvrtém letu vrtulníku. Zda se zaznamenat zvuk podaří, nebylo jisté, a to nejen kvůli osmdesátimetrové vzdálenosti.
Předchozí tři lety Ingenuity z 19., 22. a 25.4. byly úspěšné. Laboratoř tento týden na svém webu informovala, že při čtvrtém letu vrtulník měl předvést možnosti využívání průzkumu ze vzduchu.
Výroba kyslíku na Marsu je klíčová nejen pro pobyt astronautů na planetě, ale také pro pohon raket při cestě nazpět na Zemi. Výroba kyslíku na místě by tak výrazně zjednodušila logistiku misí.
Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit.
Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule tak budou muset vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry.
Vrtulník dopravil na povrch rudé planety rover Perseverance. Ingenuity, vážící 1,8 kilogramu, se pokusí udělat v řídké atmosféře Marsu několik kontrolovaných „skoků“ a zachytit při tom okolí na video.
Úspěšně přistát na povrchu Marsu zatím zvládly pouze Spojené státy americké. Do průzkumů rudé planety se kromě Číny zapojují i Spojené arabské emiráty a přidat se chtějí i další země.