Rover Perseverance úspěšně odebral vzorek materiálu z Marsu, potvrdila definitivně NASA
Americká vesmírná agentura NASA potvrdila, že jejímu robotickému vozítku Perseverance se minulý týden podařilo úspěšně odebrat první vzorek materiálu z povrchu Marsu. Definitivně tak mohla učinit až díky údajům, které z rudé planety dostala v pondělí Laboratoř tryskového pohonu, která má v NASA na starosti mimo jiné program Perseverance.
„Rover Perseverance dnes v kráteru Jezero dokončil sběr prvního vzorku marsovské horniny, který je o něco silnější než pero. Řízení mise v Laboratoři tryskového pohonu v Jižní Kalifornii obdrželo údaje, které tento historický milník potvrzují,“ oznámila v pondělí laboratoř na svém webu.
Vzorek odebrané horniny je nyní uzavřený ve vzduchotěsné titanové trubici a v budoucnu bude k dispozici pro přepravu na Zemi. NASA a Evropská kosmická agentura (ESA) plánují sérii misí na Mars s cílem dostat vzorky, které Perseverance postupně nasbírá, k bližšímu prozkoumání na Zemi.
Jestliže se to podaří, budou to první vědecky identifikované a vybrané materiály dopravené z jiné planety.
První odběr vzorku z povrchu Marsu se nezdařil. Vozítko Perseverance nedokázalo materiál nasát
Číst článek
Perseverance se o první odběr vzorků pokusil už v srpnu, ale neúspěšně. Údaje předané na Zemi sice ukázaly, že akce proběhla, jak měla, ale do trubice pro uchování vzorků se žádný materiál nedostal.
Podle expertů NASA záměr nezmařily žádné problémy se zařízeními ani se softwarem roveru, nýbrž přílišná jemnost materiálu.
Perseverance přistál na Marsu 18. února v kráteru Jezero. Podle přesvědčení vědců se tam před 3,5 miliardy let nacházela voda, a právě proto by se tam mohly uchovat stopy případného někdejšího života. Cílem mise je totiž především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu.
NASA chce prostřednictvím Perseverance získat kolem 35 vzorků marsovských hornin. Úkolem roveru je také shromažďovat údaje o klimatu a geologii planety.