Podle dávné tradice se noci z 30. dubna na 1. května připisuje magická moc. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, který byl nejblíže dnu přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem.
„Meteorologické podmínky budou takové, že to bude rozšíření požáru nahrávat,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Veronika Švorcová Mocová. Zakázáno je například i používání pyrotechniky.
Filipojakubská noc se v Česku letos obešla bez větších problémů. Hasiči vyjeli k nižším desítkám požárů. „Ve většině případů se jednalo o planý výjezd,“ říká mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.
Ačkoliv pálení čarodějnic se u nás odehrává prakticky v každém městě, na znečištění ovzduší se to významně neprojeví. Pro zdravé lidi táborák ovšem není problém.
Hasiči letos při pálení čarodějnic vyjížděli k 88 požárům, což bylo o tři méně než loni. Přibližně polovina požárů byla v přírodě a mohly tak souviset s oslavami, loni to bylo 70 procent.
Filipojakubskou noc i letos v Česku ovlivnila omezení, která mají zabránit šíření koronaviru. Lidé nemohli slavit čarodějnice na hromadných akcích, i venku měli mít zakryté dýchací cesty.
„Zasahovali jsme pouze u jedné události, která souvisela s pálením čarodějnic. V ulici Soukupova v Praze 12 jednotka prolila vodou okolí špatně uhašeného ohniště,“ sdělil mluvčí pražských hasičů.
Dnes se budou pálit čarodějnice. Hasiči upozorňují na nutnost nahlásit takové pálení. Obce, firmy a další organizace to mají povinné. Jednotlivcům to hasiči doporučují.
Oslavy pálení čarodějnic, během kterých lidé velké ohně zapalují po celém Česku, je možné pozorovat z vesmíru. Zachytit je umí třeba snímky družice NOAA.
Máme za sebou Filipojakubskou aneb Valpružinu noc, i ve středočeském kraji proto večer hořely stovky ohňů, ke kterým přišly tisíce lidí. Pálení čarodějnic pořádají malé obce i velká města, několik let i Kladno. Vatra tam hoří vždy ve sportovním areálu na Sletišti a ani včera tomu nebylo jinak.
Kvůli pálení čarodějnic v noci na dnešek byli po celém Česku v pohotovosti hlavně hasiči, filipojakubská noc je pro ně jednou z nejrizikovějších v celém roce. Napilno ale měli i policisté, kteří se starali hlavně o bezpečnost.
Zavolat hasičům a nahlásit jim, kde a kdy se budou pálit čarodějnice, lidé ze zákona nemusí. Hasiči to přesto velmi vítají. A vyplatí se krátký telefonát zvážit. Může se totiž snadno stát, že k vám přijede hasičský vůz se zásahovou jednotkou. Případy, kdy oheň ohlásí vystrašený soused, nejsou podle hasičů výjimečné.