Praha zakázala rozdělávat ohně. Pálení čarodějnic neprojde ani za dozoru hasičů
Kvůli suchu a horku se v pondělí v Praze nesmějí pálit čarodějnice. Zákaz rozdělávání ohně navazuje na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu a platí prakticky pro všechny plochy zeleně v metropoli. Vztahuje se tak i na velké akce, které v pondělí pořádají například městské části, informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Varování kvůli suchu vydali meteorologové v neděli a platí do odvolání, vedle toho od dnešního dopoledne platí i další výstraha, vyhlášená kvůli silnému větru.
Místa zvýšeného nebezpečí vzniku požáru podle nařízení
- lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 m od jeho okraje
- lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru
- sklady sena, slámy a jejich okolí do vzdálenosti 50 m od jejich okraje
- plocha zemědělských kultur, které jsou svým rostlinným charakterem schopny vznícení a šíření požáru
Kromě rozdělávání ohně je v takových místech podle vydaného nařízení: zakázáno kouřit nebo používání jakékoliv pyrotechniky. „Pokud se akce nachází v místě, které specifikuje nařízení, tak se tam smí konat podle programu, ale nesmí být zapálený oheň a nesmí se v této oblasti ani kouřit,“ uvedl Hofman.
Oheň se nesmí rozdělávat v lesních porostech a do 50 metrů od jejich okraje. Kromě lesů pod zákaz spadají prakticky všechny ostatní zelené plochy, podle nařízení je rizikový i každý „lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru“.
Ohně se tak v pondělí nesmějí zapalovat na většině míst, kde městské části a další pořadatelé každoročně pálení čarodějnic pořádají. Jedna z největších akcí se tradičně koná na Ladronce, mezi další patří například akce v Podolí ve Žlutých lázních, na Hostivařské přehradě, v Centrálním parku na Pankráci nebo na Císařské louce.
Ohlásit plánované pálení můžete prostřednictvím webové aplikace příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.
Hasiči varují i před hrozící pokutou. Jednotlivec může za nedodržení zásad požární bezpečnosti při práci s otevřeným ohněm dostat pokutu až 20 tisíc korun.
Sedm hasičských rad pro pálení čarodějnic za běžných podmínek
- vyberte vhodné místo, dostatečný odstup od budov, dejte pozor na suchou trávu v okolí
- pro pálení je důležitá stabilní hranice vatry
- při silném větru nedoporučujeme oheň rozdělávat
- na rozdělání ohně nepoužívejte hořlavé kapaliny, mohlo by dojít k potřísnění a následnému vznícení oděvu
- do ohně nevhazujte pyrotechnické výrobky, ani např. pneumatiky a další materiály, které tam nepatří
- pro případné rozšíření ohně si připravte vodu, písek nebo hlínu k hašení
- nenechávejte oheň bez dozoru, po uhašení zkontrolujte, zda nemůže již dojít ke vzplanutí, popel zasypte hlínou nebo pískem
Noc z 30. dubna na 1. května byla historicky pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.