„Vyšetřování trvají řádově v první fázi několik týdnů a konečný výsledek bývá klidně třeba do půl roku. Teď jsme zatím na poli lehkých spekulací,“ upozorňuje letecký publicista Martin Velek.
„Letadlo bylo řízením letového provozu Ruské federace směřováno do Aktau, což smysl nedává, protože je to na východ a je to do Kazachstánu,“ popisuje Mikulecký.
Na západě Kazachstánu se zřítilo letadlo původně mířící z ázerbájdžánské metropole Baku do čečenského Grozného na jihu Ruska. Kvůli mlze v hlavním městě Čečenska byl let přesměrován.
Podle serveru FlightRadar24 se letadlo zřítilo po zhruba hodině a půl letu. Letadla evropské výroby ATR-72 mohou na palubě převážet až 70 lidí a obvykle jsou využívána pro regionální spoje.
V Bělgorodské oblasti, která se nachází u hranic s Ukrajinou, se ve středu dopoledne zřítil ruský transportní vojenský letoun Il-76. Rusko tvrdí, že na palubě bylo 65 ukrajinských válečných zajatců.
Letoun se zřítil kolem 14.45 místního času, uvedla agentura Kjódó. Podle svědectví místních obyvatel letadlo začalo hořet v blízkosti levého motoru. Následně spadlo do moře, informovala stanice MBC.
Rakouská policie zároveň zdůraznila, že se totožnost čtyř mrtvých – dvou můžu a dvou žen – stále ještě ověřuje, a to i ve spolupráci s českými úřady. Státní zastupitelství ve Welsu nařídilo pitvu.
Petrohradský zpravodajský server upozorňuje, že se neví jistě, kdo bude v úterý na Serafimovském hřbitově pochován. Podle jeho informací má být nicméně pohřbeno pět z deseti obětí pádu letounu.
„Kremlu vyhovují spekulace, že v tom má prsty. Má to efekt ve smyslu varování pro případnou další opozici,“ říká rusista a historik Marek Příhoda z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Podle Britského ministerstva zahraničí chybí definitivní důkaz o smrti šéfa soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Velmi pravděpodobně, ale na palubě havarovaného letadla byl.
Na palubě letadla, které se ve středu zřítilo, byl podle ruských představitelů i Prigožin. Co pád způsobilo? A kdo za něj může? Server iROZHLAS.cz nabízí odpovědi na klíčové otázky.
Okolnosti nehody, při které podle informací ruských úřadů zemřel při pádu letadla vůdce wagnerovců Jevgenij Prigožin, jsou nejasné a kolem celé události vzniká celá řada spekulací.
Ruská policie se soustředí na vyšetřování nehody pádu letadla, ve kterém se měl nacházet Jevgenij Prigožin. Další spolucestující měli být na sankčních seznamem USA a Evropské unie.
Je to jedna z největších záhad v dějinách letectví. Mohla by se ale konečně dočkat rozuzlení. Blízcí cestujících ze zmizelého letu MH370 žádají obnovu vyšetřování.
Vyšetřovatelé nezjistili žádné důkazy o závadě nebo poruše letadla. Letadlo dopadlo mimo areál letiště poblíž rodinných domů. Při nehodě zemřel pilot a lehce byla zraněna jedna žena.
„Po náročném pátrání naší armády jsme našli čtyři živé děti, které se ztratily po leteckém neštěstí v Guaviare. Je to radostná zpráva pro celý národ,“ uvedl kolumbijský prezident.
Zraněného přepravili záchranáři do střešovické nemocnice v Praze, řekla mluvčí středočeské záchranné služby Monika Nováková. Co bylo příčinou havárie, zatím vyšetřovatelé nevědí.
Při pádu ukrajinského vrtulníku ve městě Brovary zahynulo podle státní služby 14 lidí včetně jednoho dítěte. Na palubě byl ministr vnitra, jeho náměstek a státní tajemník. Příčina není jasná.
„Pilot utrpěl zranění neslučitelná se životem, kterým na místě podlehl, náš lékař mohl už jen konstatovat smrt,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Michael Georgiev.