Na novém železničním mostě přes přehradu Orlík u Červené nad Vltavou na Písecku začaly zatěžovací zkoušky. Správa železnic k tomu využívá dvě historické lokomotivy a vůz naložený betonovými panely.
Největší mostní oblouk v Česku vede přes přehradu Orlík, má rozpětí 156 metrů a z jednoho břehu na druhý se dá projít úzkou šachtou přímo uvnitř konstrukce.
Rybník Rožmberk představuje největší emisní zdroj fosforu. Nejvíc této látky přitéká do nádrže Orlík řekami Skalice, Lomnice a také Lužnice, na které se kromě Rožmberku nachází i další rybníky.
Nový most roste hned vedle stávající konstrukce z roku 1889, která měla jít původně k zemi. Most byl však zařazen mezi kulturní památky, a tak zůstane na místě.
Zatímco původní výtah převezl loď dlouhou maximálně osm metrů a těžkou tři a půl tuny, nový zvládne desetimetrovou loď vážící šest tun. Nový výtah by měl také urychlit provoz.
Policie nalezla mrtvé lidi při akci, kdy pátrala po jiném sebevrahovi. Jeho tělo zatím v přehradě neobjevili, a pátrání tak pokračuje a není vyloučeno, že potápeči objeví i další oběti.
V roce 2020 ministři za advokáty a poradenství utratili téměř 284 milionů, o 50 milionů méně než v předchozím roce, píše deník E15. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Povodí Vltavy pracuje na několika projektech. Hotová je první část prohloubení plavební dráhy pod vodním dílem Kořensko až o dva metry, další následuje po letošní plavební sezoně.
Orlík vznikl na konci května 1918 jako improvizovaný obrněný vlak. Později se legionářům podařilo ukořistit jiný, a to nejmodernější vojenský vlak té doby v Rusku, který s Orlíkem spojili.
Ministerstvo zemědělství chce hájit 31 území pro vodní nádrže. Celkem by nová místa zadržela 273 milionů metrů krychlových vody, což je zhruba třetina vodní nádrže Orlík.
Stavba má vzniknout na pravém břehu mimo hráz, půjde o tři přelivná pole. Předpokládaná hodnota zakázky je podle dřívějších informací 1,45 miliardy korun bez DPH.
Odvolací soud v Táboře ve středu potvrdil, že za usmrcení z nedbalosti na vodní nádrži Orlík musí obžalovaný Christoph Steinert zaplatit pozůstalým 1,4 milionu korun.
Plavci by se letos v řekách a přehradních nádržích měli cítit bezpečněji. Podle starostů obcí u velkých přehrad jsou ale chystaná omezení pro lodě a skútry nedostatečná.
Největší z přehrad Vltavské kaskády zatopila deset obcí s téměř sedmi stovkami obytných a hospodářských staveb. Hladina vystoupala až k zámku Orlík; původně stál na skále nad hlubokým údolím. Podívejte se, jak dřív vypadal soutok Vltavy s Otavou a poslechněte si reportáž Československého rozhlasu z 22. prosince 1961, kdy vodohospodáři gigantickou stavbu uvedli do provozu.
Písečtí policisté obvinili devatenáctiletého řidiče vodního skútru, který v červenci způsobil smrt mladé ženy na Orlické přehradě. Obviněn je ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.
Na přehradách Orlík a Slapy by mohlo být bezpečnější koupání. Kvůli ochraně plavců totiž na vodních nádržích vznikne celkem 16 ploch, do kterých nebudou moct vjíždět motorová plavidla. Rozhodl o tom ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO. V okolí těchto míst se navíc budou muset čluny a další plavidla pohybovat maximálně desetikilometrovou rychlostí.
Kvůli nehodě na přehradě Orlík, při níž přišla v neděli o život 18letá dívka, připojují místní obyvatelé podpisy pod petici za omezení plavby. Informuje o tom dnešní MF Dnes. Státní plavební správa prý zároveň slibuje změny značení, které by měly zpřehlednit provoz na českých řekách a přehradách.
Po střetu vodního skútru s loďkou na přehradě Orlík byla dnes odpoledne těžce poraněna osmnáctiletá dívka, po letecké přepravě do nemocnice zemřela. Další dva muži, kteří byli na plavidlech, utrpěli méně vážná zranění. Okolnosti nehody zjišťují písečtí kriminalisté.
Ministerstvo zemědělství rozhodlo o zvýšení retenčního prostoru Orlické přehrady. Z původních 62 milionů na 93 milionů metrů krychlových. Kaskáda tak lépe ochrání před záplavami obce na dolním toku Vltavy.
Hladina Orlické přehrady možná trvale poklesne. Už letošní sucho ji snížilo o devět metrů oproti průměru. S dlouhodobým snížením počítá nový manipulační řád vltavské kaskády, který teď posuzuje ministerstvo zemědělství. Pokud plán vodohospodářů povolí, zvětší se o polovinu prostor na zadržení případné menší povodňové vlny. Některé obce to vítají, jiné méně.
Požár v kabelové šachtě přímo uvnitř hráze největší vodní elektrárny v České republice, na Orlíku nedaleko Příbrami, dnes cvičně likvidovali hasiči. Simulovaně hořet začalo krátce po osmé hodině ráno.
Hygienici varují před koupáním v některých vodních nádržích. Velmi nekvalitní voda je v rybníku Hnačov v Plzeňském kraji a u jihočeského Orlíku v místech Vojníkov a Podolsko. Problémy jsou také na libereckém koupališti Chrastava.
Největší česká klasická vodní elektrárna Orlík na řece Vltavě je po pravidelné údržbě. Specialisté prošli místa, kde při provozu proudí 150 metrů krychlových vody za sekundu. Testy prošla i část turbín, které ročně vyrobí elektřinu pro více než 150 tisíc domácností na pomezí středních a jižních Čech.