„Orlice Gaia byla nalezena loni v létě poblíž obce Mláka v lese. Hodinu jsme ji tam odchytávali, protože ačkoliv nelétala, tak na zemi byla pořád dost rychlá,“ vzpomíná ředitelka záchranné stanice.
.V Evropské unii je držení karbofuranu zakázané od roku 2008 pro jeho přílišnou jedovatost. Několik kapek jedu dokáže usmrtit prakticky jakéhokoliv živočicha.
Sražený pták byl orel mořský, což je chráněný druh. Ačkoliv je úhyn jednoho druhu škoda, vážně neohrozí populaci orlů v Česku, uvedl ornitolog Porkert.
Poprvé se u nás objevili orli královští v roce 1998 na Břeclavsku. Odtud se rozšířili i na Hodonínsko, Znojemsko nebo Brněnsko, připomíná ornitolog v pořadu Věda Plus.
Uhynulého orla našla žena 17. listopadu v lese poblíž rybníka Piknůsek u Moravce, když hledala psa. Podle ornitologů samice orla nedaleko tohoto místa hnízdila.
Uhynulý pták byl šest kilometrů od svého hnízdiště. Otravu karbofuranem policie již potvrdila. Druhý pták z páru podle ornitologů nedokáže sám odchovat mláďata. Zmařeno tak bylo celé letošní hnízdění.
Mrtvého orla našel Martin Hrouzek. Na svém profilu na sociální síti uvedl, že samec ležel uprostřed pole. Hrouzek uvedl, že „neznámý travič tak vyzmizel celou orlí rodinu”.
88. narozeniny oslavil celoživotní člen organizace Orel Božetěch Kostelka. Jeho rodina byla perzekvována nacisty i komunisty. I přes všechna úskalí se Kostelka celý život věnoval sportu.