„Realita se mění před očima. Myslím tím mentalitu lidí, stejně jako jejich hudební vkus. Za posledního dva a půl roku se změnily věci, které by jinak trvaly desetiletí,“ popisuje hudební publicista.
Český parlament má ve středu projednávat pozměňovací návrh, podle kterého občané Ruské federace nebudou moci získat české občanství, pokud se předtím nezřeknou toho ruského.
Na začátku srpna 2024 se na letištní ploše v turecké Ankaře sešla neobvyklá společnost. Došlo k největší výměna vězňů mezi Ruskem a západem od konce studené války.
Už minimálně rok znějí výzvy především ruských proválečných publicistů, aby byl dovoz českého piva zcela zakázán. Za zvýšením dovozních cel ale stojí především konkurenční boj.
Za celou dobu existence KLDR do Pchjongjangu nezavítal ani jeden ze sovětských vůdců. A pochopitelně ani první ruský prezident Boris Jelcin, který měl po rozpadu Sovětského svazu úplně jiné problémy.
Generální štáb ukrajinské armády oficiálně přiznal, že ruské jednotky mají v bojích o město Vovčansk taktické úspěchy. Podle médií Rusko do útoku nasadilo značné síly a neohlíží se na vlastní ztráty.
Rok po zadržení Evana Gershkoviche provedly ruské úřady další zátah na novináře z nezávislých médií. Ve vazbě jich skončilo šest. Jak jsou na tom žurnalisté v Rusku, rozebírá podcast Na východ!.
Tím, že poslední den prezidentských voleb přišli lidé volit v pravé poledne, měli demonstrovat odpor vůči Vladimiru Putinovi. Situaci v Rusku komentuje Ondřej Soukup.
Obvinění z převýchovy ukrajinských dětí jsou velmi vážná a vedla k vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina a dětskou ombudsmanku u mezinárodního trestního soudu.
Do Ruska vyvážejí 1,4 milionu tun v hodnotě 700 milionů dolarů, což je prostě dva a půl procenta celkového vývozu jako země, protože Ekvádor skutečně na vývozu banánů je dost závislý, popisuje Soukup.
„Řezník“ v čele ukrajinské armády. Oleksandr Syrskyj. Proč si ho prezident vybral? Chtěl provětrat armádní řady, nebo se pomstít kritikovi Valeriji Zalužnému?
České stýkání a potýkání s Ruskem má skutečně dlouhou historii. Již od 19. století se v ní střídají etapy idealistických představ, naděje a vděku s obdobími vystřízlivění a deziluzí.
Oslavy Vánoc a Nového roku jsou na východě kombinací náboženských tradic, sovětských zvyků a vlivů ze Západu. Sváteční čas v Rusku a na Ukrajině je ale spojen také s výraznými politickými událostmi.
Putinovi velmi konvenovala Kissingerova představa o politice coby souboji velmocí, ve kterém hrají roli jedině ekonomická a vojenská síla a nikoliv nějaké hodnoty.
Chcete-li být zadobře s Kremlem, existují nepsaná pravidla, jak se chovat a co říkat. V případě jejich porušení dopadnete jako Jevgenij Prigožin, Boris Němcov, Alexej Navalnyj a další.
„Nechceme si hrát na zasvěcené experty s jediným možným pohledme na všec. Spíš nabízíme vlastní zkušenost a postřehy, podložené řadou let osobních zkušeností v tomto prostoru,“ vysvětluje Pazderka.
Ukrajinské síly ovládly ves Andrijivka a podnikají nálety na oblast Krymu. „Pořád se bavíme jenom o Bachmutu, což není věc, která by strategicky měnila celou válku,“ komentuje situaci Ondřej Soukup.
Rok a půl pod obrovským psychologickým tlakem.. Ukrajina pořádá semináře, přijíždějí specialisté ze světa. I v lifestylových časopisech jsou články s radami, jak si udržovat psychickou hygienu,
Nová píseň ruského zpěváka Shamana se jmenuje Můj boj. Kremelští ideologové spoléhají se na to, že zejména mladší generace Rusů nebude hledat analogie mezi jménem písně a hitlerovským Mein Kampfem.