„Ženy z azylových domů ušetří a můžou třeba našetřit na kauci a odstěhovat se. Základ jsou u nás děti, ale jsou to velké porce, takže se z toho nají i matka,“ popisuje šéfka pobočky azylového domu.
Školy již dnes mají pravomoc odpouštět platby za obědy dětem, které jsou v tíživé situaci. „Bohužel to moc nedělají, protože jim to zřizovatelé nechtějí proplácet,“ popisuje sociolog Daniel Prokop.
Sociální demokracie očekává, že ohledně obědů pro školáky zdarma povede s ANO další koaliční jednání. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.
Návrh ministerstva školství počítá s tím, že obědy zdarma by dostávaly děti z veřejných mateřských škol a základních škol z rodin, které pobírají dětské přídavky. Týkal by se zhruba 170 tisíc dětí.
Naobědvat se za méně než sto korun je v Česku stále obtížnější. Jen za poslední rok vzrostla průměrná útrata za oběd v restauracích o více než pět korun na prosincových téměř 112 korun.
Dvacet milionů korun půjde na školní obědy pro děti z chudých rodin. Ministerstvo práce a sociálních věcí peníze přerozdělí celkem do čtyř krajů - Libereckého, Jihomoravského, Vysočiny a Prahy. Chudoba v současnosti ohrožuje až 100 tisíc dětí, podle ministerstva navíc rodičů, kteří nemají na zaplacení jídla, neustále přibývá.
Mnohé rodiny si kvůli špatné finanční situaci nemůžou dovolit zaplatit svým dětem školní obědy. Společnost Women for Women proto pro ně zřizuje speciální fond, ze kterého bude na stravu žáků přispívat.
Od příštího září budou mít všechny pěti až sedmileté děti v Anglii školní obědy zdarma. Na výroční konferenci své strany to oznámil předseda liberálních demokratů Nick Clegg. Britská vláda chce prý zmírnit tlak na stále napjatější rodinné rozpočty.
Pro Italy jsou školní obědy zážitkem, v Anglii se o dobré jídlo dětí starají nejslavnější kuchaři. A v Česku? Někde prý stále zůstávají podivně umyté tácy a dlouhé fronty. Ale celkově to špatné není, byť třeba malí Rakušané jedí zdravěji než naše děti.
Kvůli množství práce stále více Britů v zaměstnání raději neobědvá. Jde možná o dobrý přístup k práci, nakolik je ale tento vhodný pro zdraví člověka? Nad touto otázkou se zamýšlí odborníci z dobročinné organizace YMCA. Podle výsledků jejích průzkumů se britští zaměstnavatelé se snaží mezi zaměstnanci šířit pocit, že přestávka na oběd nebo na cvičení je nezdravá věc.