Za vynecháváním obědů se podle Britů skrývá neplacená přesčasová práce
Kvůli množství práce stále více Britů v zaměstnání raději neobědvá. Jde možná o dobrý přístup k práci, nakolik je ale tento vhodný pro zdraví člověka? Nad touto otázkou se zamýšlí odborníci z dobročinné organizace YMCA. Podle výsledků jejích průzkumů se britští zaměstnavatelé se snaží mezi zaměstnanci šířit pocit, že přestávka na oběd nebo na cvičení je nezdravá věc.
Podle ankety organizace YMCA každý třetí pracovník v pracovní době v Británii vůbec nejí a každý pátý se cítí vinen, jestliže si při práci zacvičí nebo zajde na procházku.
Studie dospívá na základě rozhovorů s jedním tisícem zaměstnanců k závěru, že mnozí britští zaměstnavatelé podporují kulturu žádné přestávky se značným úspěchem, a to je nezdravé.
Zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek mluví o negativních dopadech vynechávání přestávek v práci na Radiožurnálu.mp3
O tom, že se za praktikami tohoto druhu skrývá neplacená přesčasová práce, neboli především ekonomický užitek zaměstnavatele, nemá sebemenší pochybnosti britská odborová ústředna TUC.
Podle její studie britští pracující odevzdávají každým rokem zaměstnavatelům ve formě neplacených přesčasů hodnotu ne méně než 29 miliard liber, což je značný podíl hrubého národního produktu.
Odborová ústředna poukazuje na skutečnost, že Británie se v tomto ohledu vzdaluje od ekonomik západní Evropy, jako jsou francouzská, dánská nebo německá, kde v pracovním zákonodárství převažují sociálně-demokratické návyky, a přibližuje se k evropským zemím bývalého komunistického bloku.
YMCA je dobrovolná křesťanská organizace založená v Londýně v polovině 19. století. Dnes má na 45 milionů členů po celém světě. Vůdčí myšlenkou organizace je „zdravý duch ve zdravém těle“.