Proti loňskému říjnu se snížily tržby za prodej potravin o 2,7 procenta a nepotravinářského zboží o procento, za pohonné hmoty se naopak zvýšily o 0,8 procenta.
„Nejvyšší soud neposuzoval například výši škody ani příčinnou souvislost,“ upozorňuje pro Český rozhlas advokát a člen Legislativní rady vlády František Korbel.
Hlavní změnou v novele o ochraně spotřebitele je to, že prodávající musejí spotřebitele informovat o nejnižší ceně, za kterou výrobek prodávali v posledních třiceti dnech před poskytnutím slevy.
Oblibu Čechů platit bezkontaktně potvrzují i banky, které Český rozhlas oslovil. Někteří obchodníci se ale platebním terminálům brání a to kvůli poplatkům nebo špatnému signálu.
Ksar znamená opevněné město, v oblasti Maghrebu jsou tyto pevnosti obvykle zbudované z červeného jílu. Nejznámější z nich je zřejmě Ait Benhaddou, přezdívaný Hollywood pouště.
Už v létě Energetický regulační úřad upozorňoval na to, že v druhé polovině roku bude stížností na obchodníky přibývat. Někteří energošmejdi se navíc vydávají i za dodavatele poslední instance.
„Hlavním cílem, aby některé obchody o Vánocích vůbec fungovaly, byť v přísném režimu, a lidé si mohli v nějaké míře komfortu nakoupit dárky,“ řekl Radiožurnálu vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
Prodejci zneužívají obavy z nákazy a koronavirus používají jako návnadu na zákazníky, jimž tvrdí, že je ochrání pláštěnka, rakytníkový olej, vitaminové nápoje nebo přípravky na posílení imunity.
Kdo chce prodávat, míří na síť. V době zákazu prodeje v Česku kvůli nemoci COVID-19 roste rychle zájem o zakládání nových e-shopů. Prodejci tak chtějí co nejrychleji dostat výrobky k zákazníkům.
Práce načerno, rok a půl neobsazený post velvyslance ve Švýcarsku, ale i automatická převodovka v autoškolách a posílání účtenek ČSÚ kvůli inflacI. I o tom píšou v pondělí české noviny.
Podomní prodej reguluje přes 1000 radnic v Česku. Podle informací Svazu měst a obcí každoročně přibývají zákazy asi na stovce míst. Úřady se snaží chránit hlavně seniory před nekalými obchodníky.
Středa patří zamilovaným. Právě ti považují 14. únor, tedy svatého Valentýna, stále častěji za svůj hlavní svátek. Toho využívají i obchodníci – útrata za dárky se pohybuje často v řádech stokorun.
Už tři měsíce musí kromě restaurací evidovat tržby také obchodníci. Zatímco ministerstvo financí si pochvaluje, jak systém funguje, zástupcům obchodů vadí, že nedostanou slíbenou kompenzaci.
Druhá vlna EET je tady. Tržby budou muset nově povinně evidovat desítky tisíc podnikatelů. Druhá vlna se týká obchodníků, a to od velkých řetězců po stánkaře a trafikanty. Podle místopředsedy Českomoravského sdružení trafikantů Romana Slavíka se provozovatelé trafik bojí, že EET bude zdržovat obchodníky i zákazníky.
Téměř 60 procent obchodníků v Česku není připraveno na zavedení druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET). Ta odstartuje 1. března. Tzv. autentizační údaje si do neděle vyzvedlo zhruba 106 500 maloobchodníků a velkoobchodníků z celkového čtvrt milionu. Podle prodejců pokladních systémů je na vině neznalost podnikatelů i přístup finanční správy, která vydala pozdě zpřesňující pravidla.
Od začátku roku mohou obchodní řetězce pořádat soutěže o hodnotné ceny - výjimkou tak nebudou výhry jako drahá auta nebo třeba zájezdy do Karibiku. Umožnila to novela loterijního zákona. Jako první nové možnosti zřejmě využije řetězec Tesco už na jaře. Ještě do konce loňského roku se musely obchodní řetězce řídit pravidly, která jim nařizovala, že nepeněžité výhry v jednom roce nesměly přesáhnout částku 200 000 korun. Teď žádný limit neexistuje.
Francouzské letovisko Nice na Azurovém pobřeží prožívá první - pokud se to tak dá říct - normální pracovní den. Vyhledávaná turistická destinace pravděpodobně utrpí určité ztráty kvůli atentátu muslimského útočníka, který zabil nejméně 84 lidí. Při oslavě státního svátku Francie 14. července najel s nákladním autem do davu diváků sledujících slavnostní ohňostroj. Obchodníci a podnikatelé v Nice se obávají, že šok z atentátu způsobí i odliv turistů.
Obchodníci přijdou kvůli novému zákonu upravujícímu otvírací dobu o svátcích každý den o stovky milionů korun. Vyplývá to z průzkumu pro Hospodářskou komoru. Prodejny s plochou větší než 200 metrů čtverečních zřejmě budou mít o sedmi státních svátcích zavřeno. Rozhodli o tom včera poslanci, normu ještě musí podepsat prezident. Za porušení zákona by navíc hrozila pokuta až milion korun. Obchodníci si ale stěžují, že jde o nadměrnou regulaci a diskriminaci.
Kos se vloni stal jedním ze symbolů uprchlické krize. Právě kvůli přílivu migrantů na tento řecký ostrov přestali jezdit turisté. A i když na Kosu dnes na běžence prakticky nenarazíte, zájem o jedno z kdysi nejoblíbenějších řeckých letovisek stále zůstává za očekáváním.
České firmy by mohly rozšířit své podnikání do Kanady. Dnes tam odlétá víc než 20 zástupců tuzemských společností, aby hledali nové obchodní příležitosti. Zájem mají o zdravotnictví, farmacii, dopravní strojírenství nebo ropný a plynárenský průmysl. Na konci roku má totiž začít platit nová dohoda mezi EU a Kanadou upravující celní sazby nezemědělských produktů.
V centru Bruselu je i dnes kvůli teroristické hrozbě jen minimum lidí. Vláda obyvatele města i turisty vyzvala, aby se vyhýbali místům, jako jsou velké obchodní třídy nebo hlavní památky. Ohrožení útoky tak tvrdě dopadá i na místní obchodníky.
Přes Řecko dále utíkají tisíce lidí ze Sýrie či Afghánistánu a Iráku. Atény pro ně představují přestupní stanici, kde na vše dohlížejí převaděči a další lidé snažící se na běžencích zbohatnout. Migranti se už týdny shromažďují na náměstí Vítězství v centru metropole, kde získají vše potřebné pro cestu dál do Evropy. S výjimkou prodavačů občerstvení ale z toho ostatní řečtí majitelé obchodů radost vůbec nemají.