„Evropský byznys se na případná americká cla připravuje s velkými obavami,“ říká pro Český rozhlas Plus Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.
Burzy zaznamenaly ztráty hodnot jednotlivých kryptoměn po víkendovém oznámení Donalda Trumpa, že USA zavedou na dovoz z Kanady, Mexika a Číny vysoká cla.
„Neberou od nás ani naše auta, ani naše zemědělské produkty, neberou skoro nic a my bereme všechno, miliony aut, ohromné množství zemědělských produktů,“ uvedl americký prezident.
„Nejsem si jistý, že Amerika bude úspěšná v souboji s Čínou, které se taky moc nedaří,a začínají se v ní projevovat některé demografické problémy." zmiňuje v Osobnosti plus politický geograf.
Vysoké tarify na čínské zboží Donald Trump zatím nezavádí. Pro Peking to otevírá možnost k diskusi s „novým Trumpem“, jak jeho dosavadní prezidentské jednání hodnotí čínští analytici.
„Pokud si budou USA selektivně vybírat jednotlivé zástupce Evropy, pak to bude vytvářet ještě větší napětí,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.
Příští rok se víc než polovina lidí v Česku chystá šetřit. A to hlavně na oblečení, dovolených, potravinách, sportu a kroužcích – ukázal to prosincový průzkum agentury Median pro Český rozhlas.
Trump tuto politiku povede méně ideologicky, Green Deal ho nezajímá, už teď je ale jasné, že jeho dominantním zájmem bude Čína a asijské země a co bude s Evropou, je mu srdečně jedno, říká Švihlíková.
Část českého průmyslu, jako je výroba aut a strojírenství, je silně závislá na dovozu surovin a materiálů z Číny. Nová studie popisuje krizové scénáře dopadů obchodních a vojenských válek na firmy.
Obchodní deficit s Čínou se dostal na nejvyšší úroveň v historii kvůli ochlazení obchodu v průmyslu, zejména automobilovém. A zde bude hůř: Evropská komise bude vyšetřovat dotace Číny elektromobilům.
Kancléř Olaf Scholz nyní oznámil, že spolková země dá do podpory čipového byznysu z mimorozpočtového rozvojového a klimatického fondu astronomických 20 miliard eur (480 miliard korun).
Vicepremiér Leo Varadkar potvrdil, že pokud se naplní spekulace a Londýn během několika dnů aktivuje článek 16 protokolu, reakcí Evropské unie by bylo pozastavení loni vyjednané obchodní dohody.
Jeho politika bude méně vyostřená a má naději být daleko předvídatelnější. A to je myslím pozitivní faktor, protože ekonomika má ráda předvídatelnost,“ míní Michal Brožka, ekonom Komerční banky.
V perspektivě čínského vedení, které tradičně uvažuje dlouhodobě a strategicky, zaujala pandemie místo krize nabízející příležitost, kterou je třeba využít.
USA a Čína ve středu podepsaly počáteční dohodu. Čína se v ní zavázala nakoupit v příštích dvou letech z USA navíc zboží v přepočtu za 4,5 bilionu Kč výměnou za zrušení některých amerických cel.
Dohoda je zatím největším krokem k vyřešení 18 měsíců trvající obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa, která rozbouřila finanční trhy a zpomalila globální ekonomický růst.
Americký prezident Donald Trump cílí na šampaňské v rámci eskalující obchodní války s Evropou. Producenti francouzského symbolu luxusu zároveň ztrácejí podporu domácích spotřebitelů.
Největší nákupní akce na světě přesáhne loňská čísla prodejů. Čínští spotřebitelé utratili přes 30 miliard dolarů a částka stále roste. Loňský rekord 30,8 miliardy nezůstane nepřekonán.
„Pro světovou ekonomiku je dnešní zmírnění rizika neřízeného odchodu Británie z EU dobrou zprávou, nicméně nebude stačit, aby rozptýlila rizika dalšího zpomalování,“ uvedl hlavní ekonom ING Seidler.
„Administrativa v současnosti neuvažuje o tom, že by bránila čínským podnikům v registraci akcií na amerických akciových trzích,“ citovala agentura Bloomberg.
Spojené státy a Čína spolu vedou obchodní válku od minulého roku. Americký prezident Donald Trump viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky.
„Tlak, který vyvíjí Trump i další rozvinuté ekonomiky na Čínu, je potřebný, protože to už je vyspělá země i ekonomika. Na druhé straně obchodní válka tohoto typu není řešením,“ myslí si Jan Švejnar.