Švédský parlament opět schválil Magdalenu Anderssonovou jako premiérku v pondělí. Ministerstvo školství získala Lina Axelssonová Kihlblomová, která bude první švédskou transgenderovou ministryní.
„Hejtmani, ať už Jan Grolich nebo Martin Kuba, tam budou zapojeni tak, abychom drželi linku směrem ke krajům, k praktickým lékařům, kde se očkování musí dít,“ uvedl šéf poslanců KDU-ČSL.
„I na konkrétních jménech se nepochybně musí obě koalice shodnout. To je jasné i s ohledem na to, že odpovědnost za vládu ponese premiér,“ řekl Radiožurnálu místopředseda ODS Martin Kupka.
„Na programových cílech se domluvíme,“ shrnul Fiala. Dodal, že koalice plní harmonogram přípravy vlády, který si stanovila. Podpis koaliční smlouvy a programu strany plánují k 8. listopadu.
Minulý premiér Saad Harírí rezignoval kvůli protivládním protestům. Demonstrace pokračují, lidé viní politické vedení z korupce a požadovali vládu technokratů, jež pomůže vyřešit ekonomické problémy.
Kurzova Rakouská lidová strana, která drtivě vyhrála zářijové parlamentní volby, bude mít ve vládě jasnou převahu. Poprvé budou mít ve vládním týmu početní převahu ženy.
Tsipras varoval před privatizacemi, které mají v plánu konzervativci. Ty zároveň kritizoval, že dohodu Řecka a Severní Makedonie ohledně názvu druhé jmenované země využili k politickému prospěchu.
Vztahy Turecka s Evropskou unií jsou důležité, není to ale pro Ankaru jediná možnost, uvedl nový turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik. V Ankaře se dnes sešla nová turecká vláda, která avizuje, že v jednáních s Evropskou unií chce být tvrdší.
Vyjednávání o nové vládě na Slovensku jsou u konce. Premiér a předseda strany Smer Robert Fico dnes oficiálně informoval prezidenta Andreje Kisku, že se mu podařilo složit kabinet.
Slovenský premiér Robert Fico dostal od prezidenta Andreje Kisky za úkol sestavit novou vládu. Jeho Smer ale čekají složitá vyjednávání. Strana sice ve víkendových volbách zvítězila, nemá však potřebnou většinu. Pět z osmi parlamentních stran dopředu říká, že s Ficem jednat nebudou.
Řecko doufá v lepší budoucnost s novou vládou. Po nedělních volbách ji vytvořila radikálně levicová strana Syriza s pravicovými populisty, kteří si říkají Nezávislí Řekové. Mají v plánu postarat se o sociálně slabé a zajistit například bezplatné zdravotní služby pro nemajetné. Dnes je situace v Řecku taková, že někteří lidé k lékaři vůbec nechodí, protože si to nemohou dovolit.
Německá kancléřka Angela Merkelová nastínila vládní vizi na příští čtyři roky. První slova na půdě Bundestagu věnovala ale situaci na Ukrajině. Kancléřka znovu zdůraznila, že ukrajinská krize se musí vyřešit politicky.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes opět zamíří na Hrad. Prezidenta Miloše Zemana seznámí s tím, jak pokračují jednání s ANO a KDU-ČSL o rozdělení postů ve vládě. Největší problém dělá koalici to, kdo obsadí ministerstvo zemědělství.
Lidovci trvají na vedení ministerstva zemědělství, o které ale mají zájem i sociální demokraté. Dosud předložené návrhy od potenciálních koaličních partnerů nejsou pro KDU-ČSL přijatelné. Dnes večer se sejde celostátní výbor KDU-ČSL, který rozhodne, co bude dál.
Egypt má nového premiéra. Stal se jím 77letý bankéř a bývalý ministr financí Házim Bibláví. S jeho jmenování souhlasila i islamistická strana Núr poté, co odmítla několik předchozích kandidátů. Bibláví teď začne sestavovat přechodnou úřednickou vládu. Procesu se ale odmítá zúčastnit největší islamistická síla v zemi – Muslimské bratrstvo vyzývá k dalším protestům.
Řecká vláda je sestavená. Nový řecký premiér Antonis Samaras už se nechal slyšet, že jedním z prvních úkolů vlády bude přesvědčit eurozónu o nutnosti revize podmínek splácení řeckého dluhu.
Mezinárodní trestní soud netrvá na tom, že Sajf al-Islám Kaddáfí musí být souzen v Haagu. V Tripolisu to oznámil žalobce tribunálu Luis Moreno-Ocampo. Soud se Sajfem i bývalým šéfem tajné služby Abdalláhem Sanúsím by se tak mohl konat i v Libyi, jak to chce Národní přechodná rada i většina Libyjců.
Italský premiér Silvio Berlusconi podal v sobotu pozdě večer demisi. Složení nové vlády by mohlo být známé už v pondělí ráno. Předpokládá se, že Berlusconiho nástupcem bude jmenován 68letý bývalý eurokomisař Mario Monti. 75letý Berlusconi odchází z vysoké politiky po 17 letech. Kritikové mu vyčítají, že během svého působení na postu předsedy vlády podkopal svou politikou a výstředním chováním důvěryhodnost země.
Nová řecká vláda, kterou k ekonomickým reformám povede ekonom Lukas Papadimos, dnes odpoledne složila přísahu, které byl přítomni popové řecké ortodoxní církve i prezident Karolos Papulias. Od nové vlády se očekává, že přinese zemi další zahraniční finanční pomoc a bude pokračovat v ekonomických opatřeních až do předčasných voleb.
V egyptské Káhiře se od rána začali znovu shromažďovat tisíce demonstrantů. Prezident Husní Mubarak, který v závěru pátečního dne promluvil k národu, kritickou situaci připouští. Stará vláda na jeho žádost odstoupila a od nové se očekává, že bude pracovat na demokratických reformách. Egypťané ale slovům prezidenta příliš nevěří a chtějí, aby odstoupil. Mubarak však oznámil, že na svůj post nerezignuje.
V irácké vládě se nakonec nejspíš sejdou zástupci dvou hlavních znepřátelených bloků. Od března sváděli boj o premiérské křeslo - vítěz voleb Ijád Aláví a dosavadní předseda vlády Núrí Málikí, který skončil těsně druhý. Koalici se podařilo až na podzim sestavit Málikímu. Teď poslanci odstranili další překážku a premiér chce už zítra představit vládu národní jednoty.
Dlouhé dva měsíce vznikala v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku nová vláda. Nakonec ji spolu vytvoří SPD a Zelení. V zemském parlamentu ale mají menšinu.
Robert Fico se nevzdává myšlenky, že příští slovenskou vládu sestaví on. Dosavadní slovenský premiér sice se stranou SMER vyhrál parlamentní volby, ale parlamentní většinu drží pravicové strany. A ty chtějí, aby Fico neprodleně odešel do opozice.
Předseda pravicové strany Fidesz Viktor Orbán představil svou budoucí vládu. Vítěz maďarských parlamentních voleb počítá jen s osmi ministerstvy, jako další novinka se dají označit dva vicepremiérské posty. Budoucí šéf diplomacie János Martonyi preferuje prohlubování středoevropské spolupráce.