„Scholzův telefonát Putinovi lze hodnotit jako jistý začátek volební kampaně, v níž bude velkým tématem právě ruská válka proti Ukrajině,“ říká německý novinář Daniel Brössler.
„Rozhádaný dojem navenek zůstává, Scholzova pozice není pevná a jde do voleb jako poškozený kandidát,“ popisuje berlínský zpravodaj České televize Pavel Polák.
Německý ministr obrany Boris Pistorius v současné době nevylučuje kandidaturu na kancléře. „Jediné, co mohu definitivně vyloučit, je, že se ještě stanu papežem,“ dodává.
Německo stojí na prahu změny, ke kancléřskému postu míří 63letý sociální demokrat Olaf Scholz. Kam politik, dříve přezdívaný “Scholzomat”, zemi povede? Jaká politická zkušenost ho formovala?
Očekává se i oslabení sociálních demokratů. Skutečným vítězem by se tak mohli stát opoziční Zelení. Na pokračování vlády velké koalice by podle většiny odborníků hlasování zásadní vliv mít nemělo.
Německý ministr hospodářství a předseda sociální demokracie Sigmar Gabriel chce, aby Evropská unie uzavřela s Kanadou dohodu o volném obchodu, takzvanou CETA. Na stranickém sjezdu ve Wolfsburku sice většina delegátů svého předsedu podpořila. Mezi sociálními demokraty je ale zároveň dost odpůrců jak této dohody, tak plánované smlouvy TTIP se Spojenými státy.