Z jednačtyřicetileté historie komunistické totality je známo jen minimum případů, kdy se nejvyšší funkcionáři veřejně věnovali sféře lehkých múz. V centru jednoho z nich ale stála Hana Zagorová.
Politická platforma Spravedlnost a inovace (SPIN) zveřejnila manifest Několik vět 2017, v němž kritizuje současné poměry v Česku a vyzývá ke společenským a politickým změnám.
Před 25 lety se poprvé začala houpat půda pod nohama komunistického režimu. Charta 77 vyzvala vedení Komunistické strany Československa, aby zemi vyvedlo z krize a obnovilo společenský dialog. Své požadavky formulovala do petice Několik vět. A její záměr se podle spoluautorů petice Stanislava Devátého a Alexandra Vondry podařilo naplnit.
Jednou z prvních osobností, která před 25 lety podepsala petici Několik vět, byla spisovatelka a dokumentaristka Monika Le Fay. Za podepsání manifestu ji tehdy propustili z práce a stanula i před soudem.
Petice Několik vět předznamenala v Československu před 25 lety pád režimu. Žádala propuštění politických vězňů, svobodu shromažďování, sdělovacích prostředků a nezávislých hnutí. Do listopadu 1989 ji podepsalo na 40 tisíc lidí. K disidentům, známým umělcům a vědcům se tehdy připojila i široká veřejnost, nespokojená s poměry v totalitním Československu.