Naučná stezka Zlatodůl Roudný prochází bývalým těžebním areálem, který byl v první polovině 20. století jedním z největších a nejmodernějších zlatých dolů ve střední Evropě.
Zastavení naučné stezky jsou rozmístěná po trase, kterou chodili Foglarovi táborníci z Ledče od vlaku ke Sluneční zátoce. I dnes vede čistou přírodou proti proudu řeky Sázavy.
Tři železobetonové bunkry budou v Lounech tvořit základní body nové naučné stezky. Bezúplatné převzetí takzvaných řopíků od státu odsouhlasili lounští zastupitelé na svém pondělním jednání. Renovovat bunkry by měl klub vojenské historie z Chomutova. Kromě původního maskování by měly získat i originální vybavení.
U Sloupu v Čechách na Českolipsku vznikla nová lesní stezka. Má dva kilometry a její součástí je i dřevěný altán s obnovenou lesní studánkou. Na několika zastaveních se tam děti i jejich rodiče pomocí interaktivních cedulí mohou seznámit se životem v lese.
Na Šibeničním vrchu u Oloví na Sokolovsku se tyčí nová rozhledna Cibulka. Lidé zatím nahoru nesmí, už teď ale vyhlídka přitahuje pozornost. Ocelová konstrukce měří 26 metrů a při hezkém počasí nabídne pohled do okolí Doupova na Karlovarsku, opačným směrem i na Zelenou horu na Chebsku. Vidět je i německá část Krušných hor.
K vytěženým povrchovým dolům nebo k zámečku uhlobarona zavede turisty nová naučná stezka v Břasích na Rokycansku. Vybudovala ji obec, spolu s odborníky a finanční pomocí plzeňského hejtmanství. Proznačený okruh má osm zastavení a ukazuje jizvy, které v krajině zanechala někdejší těžba černého uhlí. Cedule podél stezky informují o přírodních a technických zajímavostech.
Skupině dobrovolníků se díky sponzorům podařilo v Zásmukách na Kolínsku vybudovat naučnou stezku. Děti na ní mohou prostřednictvím různých kvízů poznávat přírodu. Nejoblíbenější turistickou atrakcí je poslední zastávka, jelení tunel.
Připojení k internetu se dnes hodí, i když jdete na výlet do lesa. Třeba v národním parku České Švýcarsko se lidé díky chytrým telefonům mohou na naučných stezkách dozvědět, proč už v lesích národního parku netokají tetřevi, k čemu sloužily dehtárny a milíře, nebo kdy tam vypukl největší požár. S pomocí GPS navigace se také podívají na místa, o kterých se nepíše ani v turistických průvodcích.
V Novém Městě na Moravě dnes zahajují letní turistickou sezonu otevřením nové naučné stezky. Jmenuje se Tři kříže a otevření předcházelo hodně práce. Tři dávné dřevěné kříže, které byly časem vyměněny za kamenné, už nejsou zarostlé a hrdě ční nad městem, kterému se podle pověsti v minulosti vyhnul mor.
Nabídnout lidem co nejvíce zážitků a zpřístupnit Šumavu všem si dala za cíl správa šumavského parku. Do projektů letos investuje čtyři sta miliónů korun. Za ty se prodlouží pátření cyklostrasa, vybudují nová zoologická střediska a nakoupí elektrovozíky pro hendikepované turisty.
V Újezdě nad Lesy vytvářejí místní dobrovolníci naučnou stezku, která má děti zábavnou formou poučit o biodiverzitě Klánovického lesa. Popisky a obrázky na jednotlivých zastaveních vznikly za spolupráce studentů základní školy. Ti své výtvory představili na vernisáži v obecním kulturním domě.
Národní přírodní rezervací Velké Dářko vede nová naučná stezka. Tříkilometrová trasa lemovaná naučnými tabulemi zavede turisty k dvanácti významným lokalitám. Uvidí například mechové slatiniště, mokřady nebo vzácnou borovici blatku a jedinečné luční společenstvo.
Kyjovští včelaři chtějí do konce dubna v místní části Bohuslavice vybudovat naučnou včelařskou stezku. Dvoukilometrová trasa má ukázat lidem svět včel a mladé nalákat k tomuto řemeslu.
Město Aš upravuje místo po bývalé papírně v obci Doubrava. Továrna z poloviny 17. století ukončila po druhé světové válce výrobu. Od té doby areál chátral, některé objekty byly navíc zlikvidovány.
Plesná na Chebsku připravuje naučnou stezku, která by měla vést až do nedalekého Bad Brambachu. Připomene hlavně minulost oblasti Plesné i okolí. Dokončena bude v průběhu letošního roku.
Přípravy na vybudování nové naučné stezky nedaleko Příbrami probíhaly tři roky. Na sedmi stanovištích se návštěvníci seznámí s příběhy lidí, které komunistický režim věznil v lágru Vojna u Příbrami v letech 1951–1961.
Svazek obcí Kraj Smetany a Martinů vydává nový materiál o svých naučných stezkách. Popisuje v něm celkem 19 stezek regionu. Mapy a letáky o naučných stezkách mohou zájemci najít v informačním centru v Poličce.
V Dobříši otevřeli novou naučnou stezku, která vede jak územím města, tak jeho nejbližším okolím. Na ní navazuje také interaktivní park v Prokopově zahradě. Město na tento projekt získalo dotaci od ministerstva školství ve výši 2,8 milionu korun.
Nad Tetínem u Berouna v neděli otevřeli druhý vyhlídkový okruh. Panoramatické výhledy komentují výkladové tabule, na kterých jsou místní reálie a souvislosti.
U vrchu Rudný nedaleko Jihlavy řádili vandalové. Z deseti zastavení u Hornické naučné stezky čtyři úplně zničili. Na místě zbyly vyvrácené stojany a prázdné tabule. Část stojanů úplně zmizela. Pejskaři ani místní obyvatelé vůbec nechápou, proč právě tabule někomu vadily.
"Voda je věda" je název naučné stezky, kterou společně s novým rybářským vědeckým centrem slavnostně otevřou ve čtvrtek ve Vodňanech. Pět zastavení na tři a půl kilometru dlouhé trase návštěvníkům přiblíží aktivity Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
V Novém Městě na Moravě se výletníkům otevře cesta za přírodou i do historie. Pracovníci Horáckého muzea dokončují naučnou stezku Tři kříže, která návštěvníky zavede právě k nim a také například k Hornímu Dvoru. U něj se dostanou až do období Pernštejnů.
Nová naučná stezka přivede turisty k jezeru Milada na Ústecku. Nedostanou se ale až k vodě. Kvůli zákazu vstupu tam můžou po cyklostezce projíždět pouze cyklisté. Palivový kombinát zákaz vyhlásil kvůli rekultivaci sesuvů a také proto, že území je stále dobývacím prostorem. Obce proto odmítají pozemky od státu převzít.
V Jeseníkách začne od letních prázdnin fungovat nová naučná stezka s unikátní vyhlídkou a přístřešky. Na informačních tabulích budou turisty provázet pohádkoví skřítci, zvířata i vládce hor Praděd v komiksové podobě.
Prachovický lom se otevře pro návštěvníky. Kolem aktivního vápencového lomu vznikla nová naučná stezka. Trasa vede do Vápenného Podola a je doplněná informacemi o historii těžby, geologických zajímavostech nebo fotografiemi jeskyní v okolí.