„Petky vypadají roztodivně a získáváme je tak, že si je vozíme z cest, a protože spousta lidí o naší sbírce ví, tak nám vozí z různých exotických destinací,“ popisuje sochařka Veronika Richterová.
Původně zašedlá mozaika se na přelomu století díky zdařilé opravě rozzářila v celé své barevné kráse a odborníci každoročně zkoumají, jestli vlivem deště skleněné kostičky opět nekorodují.
„Ideální by bylo zanechat to na původním místě. Je to stopa paměti, kteří spoluutváří identitu lokality. Na dočasné uskladnění nikdo nemá prostor ani čas,“ říká historička architektury Vicherková.
Dílo bylo zřejmě součástí muzea římských lodí ve městě Nemi nedaleko od italské metropole. Sbírky muzea byly na konci druhé světové války vyrabovány, v té době se ztratila i mozaika.
„Vedení mešity Kariye (turecký název pro chrám Chora – pozn. red.) bylo převedeno na ředitelství pro náboženské záležitosti a (mešita) se otevře k bohoslužbám,“ píše prezident Erdogan v dekretu.
Naposledy publikovala v polovině července jeho fotografii Dlouhé ohony komety Neowise, která zachycuje oblohu nad Suchým vrchem u Králík na Orlickoústecku.
Český rozhlas Vltava na dnešek připravil 660 minut nonstop vysílání kulturní publicistiky. Slaví tak 20 let od uvedení pořadu Mozaika. Ten přináší každý všední den informace o aktuálním dění z oblasti hudby, divadla, literatury, filmu i výtvarného umění. Nabízí také recenze a komentáře.
V Semilech se zřejmě navždy rozloučí se svým srpem, kladivem a rudou hvězdou. Odstranění totalitní mozaiky z budovy na Riegrově náměstí, o kterém rozhodlo nové vedení města, ale vyvolalo mezi místními velké diskuse. Někteří lidé chtějí, aby tam komunistické symboly zůstaly jako varování pro budoucí generace.
Chudou čtvrť v Rio de Janeiru zkrášlili dva čeští umělci. Navrhli a vytvořili 100 metrů čtverečních velkou mozaiku. Zakryli tak ošklivou zeď, kterou město postavilo, aby ochránilo domy před sesunutím. Teď navíc vzniká na kopci nad pláží Copacabana mozaiková lavička.
Lidé po celém světě dnes mohou pozdravit NASA. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír vyzývá u příležitosti Dne Země obyvatele naší planety, aby se vyfotili a snímek umístili na jednu z pěti sociálních sítí. NASA potom ze snímků složí mozaiku modré planety a příští měsíc ji zveřejní.
Dílo autora největší mozaiky v Evropě, Miroslava Houry, představí ode dneška muzeum města Ústí nad Labem. Mozaika z konce 80. let je dodnes na budově magistrátu na Mírovém náměstí. Stačí zvednout oči od chodníku, podívat se do výšky a lidé uvidí Přemysla Oráče, výjev z „Duchcovské stávky“, horníky, sadaře i skláře. A úplně na vrcholu děti a holubice míru.