Kritici namítají, že letadla-motýli se nehodí k budově obchodního domu Máj, který byl postavený v 70. letech minulého století. Autor soch Černý kritiku už několikrát odmítl.
Obří plastiky motýlů sochaře Davida Černého na obchodním domu Máj v Praze? V dalším díle pořadu Plusu Pro a proti debatují Kateřina Bečková z Klubu Za starou Prahu a výtvarný kritik Jan H. Vitvar.
Okáč skalní býval běžným druhem na skalnatých, stepních místech, po válce ale začal mizet. V krajině totiž ubylo ovcí a koz, které spásaly trávu na potřebnou výšku. Teď dostal motýl novou šanci.
„Je to vysoký nadstandard. Jako luxusnější mercedes vyšší třídy oproti běžné škodovce. Jsou zhruba o třetinu až polovinu výkonnější,“ vyzdvihuje výhody poníků ochránce přírody.
„Počítám, že by to mohly být dva nebo tři výsadky po nějakých 25 až 30 jedincích. Potřebujeme, aby nám ukázali, jakým způsobem se tam budou orientovat, kde se budou zdržovat, kde budou poletovat."
Do ochrany velryb se podle entomologa Lukáše Čížka investovalo politického kapitálu o mnoho víc. „Velryb je přitom relativně málo a neubývají zdaleka tak rychle jako hmyz,“ podotýká.
Španělští vědci zjistili, že larvy motýla zavíječe voskového dokážou díky zvláštním enzymům strávit polyetylen, běžně využívaný plast, který se používá například při výrobě obalů potravin.
Přibližně 30 procent potravin, které se dostanou na náš stůl, tam jsou díky včelám, motýlům a netopýrům. Ty právě nejvíce ohrožuje klimatická krize a s ní spojené rostoucí teploty.
Než ochránci vypustí do přírody v zajetí odchované motýly, je nejdřív potřeba upravit jim prostředí. Vytipované jsou zatím dvě několikahektarové lokality v nadmořské výšce kolem 600 metrů.
Hmyzu v poslední době ubývá, přírodovědci proto hledají různé způsoby, jak to změnit. Motýlí louka ve Slavkoském lese začala vznikat loni. První velké výsledky se očekávají v horizontu pěti let.
V Česku v minulosti jasoň úplně vyhynul. Na Moravě se ho podařilo navrátit v okolí Štramberka. Podle ochranářů bude mít opětovné vysazení tohoto motýla vliv i na další živočichy a rostliny.
Už sedmnáctá výstava exotických motýlů bude otevřena od čtvrtka do 26. května, a to denně kromě pondělí od 09.00 do 19.00. Návštěvníci mohou spatřit i jedinečný okamžik vylíhnutí z kukly.
Nezdá se vám, že je v přírodě málo motýlů? Skutečně mizí, varují entomologové. Ve Velké Británii se už proto devátým rokem odehrává každé léto sčítání motýlů.
V Podyjí na Znojemsku se vědcům se podařilo ztrojnásobit počet vzácných motýlů. Projekt na záchranu kriticky ohroženého jasoně dymnivkového tak byl úspěšný. Takový vědecký experiment nemá v Česku obdoby.
Na pardubickém zámku se dnes pokusí o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Na dlažbě velkého nádvoří se bude vysypávat různobarevnými písky, antukou a štěrky předkreslený motýl.