Není jasné přesné datum, kdy modul ukončí svou činnost na oběžnici Země. Nebyl ale navržen tak, aby přestál lunární noc, při níž panují extrémně nízké teploty. Ta začne ve čtvrtek.
Agentura JAXA slíbila sdělit další podrobnosti na tiskové konferenci. V živém přenosu informovala o výšce, rychlosti a poloze modulu bez lidské posádky.
Rusko poprvé v historii umístilo stanici na oběžnou dráhu Měsíce. Projekt Luna 25 navazuje na poslední lunární misi Sovětského svazu se jménem Luna 24 z roku 1974.
Experimentální modul Schiaparelli se během přistávacího manévru roztříštil o povrch Marsu a po dopadu zřejmě explodoval. Uvedla to dnes Evropská kosmická agentura (ESA). Snímky americké vesmírné agentury NASA podle ní ukázaly, že modul se zřítil z dvou až čtyř kilometrů a náraz jej zničil.
Evropský modul Schiaparelli už je na Marsu. Zatím ale není jasné, jestli bylo přistání úspěšné. Pozemní řídící středisko ještě nedostalo očekávaný signál. Společný projekt ruské a evropské kosmické agentury ExoMars má hledat stopy života. Sonda Schiaparelli ale slouží také k otestování nových postupů při přistání.
Lidstvo bude ode dneška o krok blíž k životu mimo planetu. Americká NASA se chystá vyslat k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) historicky první nafukovací modul, ve kterém budou moci přebývat lidé. S revoluční technologií mají odborníci velké plány.
Britská sonda Beagle 2 dopadla na povrch Marsu v prosinci 2003. Od té doby o sobě nedala vědět. Nyní ji pravděpodobně vyfotila americká sonda na oběžné dráze Marsu, která pořizuje fotografie povrchu planety s velkým rozlišením. Na snímcích je něco, co by mohl být ztracený modul.
Vědci z Evropské kosmické agentury pátrají po tom, kam se na kometě 67P zatoulal vesmírný modul Philae. Nepřistál totiž tam, kde měl. Spojení mezi Philae a Zemí ale funguje. Modul už zaslal první fotografie.
Zvuky aut, tramvají nebo kolemjdoucích lidí, které při každodenním spěchu už ani nevnímáme, využila skupina umělců pod vedením Michala Šeby, aby vytvořila multimediální modul zvaný ACUO. Neobvyklý objekt v podobě vesmírné lodi s kovovou konstrukcí a stříbrným pláštěm právě přistál a 14 dní bude kotvit na pražském náměstí Republiky.
Čínská raketa by měla dnes odpoledne středoevropského času vynést na oběžnou dráhu první modul budoucí vesmírné stanice nazvané Tchien-kung, tedy Nebeský palác. Start rakety v poušti Gobi už musel být kvůli nepřízni počasí dvakrát odložen a také teď je možné, že se ještě o jeden den opozdí.