Štěňata z nevhodných podmínek prodávaly v Praze dvě seniorky s tím, že jde o rasy čivava, jorkširský teriér, maltézský psík, pudl a kavalír king Charles Španěl. Dělaly to nejméně rok.
Praha plánuje u nových stanic metra D stavět byty pro tisíce lidí, píše deník E15. A množírny psů nezastavil podle Lidových novin ani tvrdší zákon. Více se dozvíte ve výběru z médií Radiožurnálu.
Sedm desítek psů policisté zabavili při razii v nelegální množírně. Psi přeplnili kapacitu útulku, který se ale psů zatím nemá jak zbavit. Oficiálně patří majiteli.
Zákon zavádí vymezení množíren a rovnou je zakazuje. Za provoz zařízení, které slouží zejména k rozmnožování psů nebo koček za účelem zisku z jejich prodeje, by hrozila až půlmilionová pokuta.
„Za poslední tři roky nebyl nikdo odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Pokud takový člověk v minulosti podobný trestný čin spáchal, tak je to katastrofa,“ řekl šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.
Manželé Jiřina a Jaroslav Švecovi z Kamenice nad Lipou dostali za týrání psů podmíněné tresty. Psy nesmí chovat deset let. Při lednové domovní prohlídce našli veterináři v jejich domě přes 200 psů.
Kvůli týrání psů v Kamenici nad Lipou obvinili kriminalisté muže a ženu. Při domovní prohlídce koncem ledna našli policisté v jejich domě přes 200 psů malých plemen. Oběma hrozí až pětileté vězení.
Víc než 200 týraných psů postupně prochází lékařským vyšetřením. Chovatelka psy držela v klecích. Jsou zanedbaní, nemocní a mají přerostlé drápy. Teď se o ně stará víc než deset útulků.
Veterináři, policisté, hasiči a pracovníci neziskové organizace museli zasahovat ve středu v Kamenici nad Lipou. Chovatelka tam v rodinném domě ve zcela nevyhovujících podmínkách chovala 212 psů.
Povinné čipování a vznik centrálního registru psů by mohly pomoci v boji proti takzvaným množírnám. Sněmovní zemědělský výbor podpořil novelu zákona, která mimo jiné zpřísňuje podmínky pro chov psů.
Záběry desítek psů v kotcích. Dvě neohlášené veterinární kontroly během čtyř dnů. Dva rozdílné počty zkontrolovaných zvířat. Přesto je podle veterinářů registrovaná chovná stanice psů z Plzeňska v pořádku. Její majitelka dál prodává psy s průkazem původu, ochránci zvířat ale trvají na tom, že podmínky chovu ukazují na množírnu.
V Česku se stále nedaří efektivně bojovat proti množírnám psů. Tedy místům, kde majitelé zvířata nekontrolovaně množí čistě pro zisk. Štěňata navíc následně často končí i za hranicemi a stát tak přichází o peníze.
Vyhublí zmatení buldočci a yorkšíři v tmavé kůlně. Pomočená sláma plná výkalů, hnijící voda a žádné krmivo. To jsou autentické záběry z množírny v obci Prostiboř na Tachovsku. Přestože ochránci zvířat upozornili na strádající psy veterinární správu, ta zasáhnout nemohla. Ruce pryč od případu dala i přivolaná policie. Majitelka psů nakonec potrestána nebyla.
Povinné čipování a vznik centrálního registru psů by mohly pomoci v boji proti takzvaným množírnám, kde zvířata často trpí. Návrh zákona o zavedení identifikace psů dnes představili poslanci, ochránci zvířat a kynologové.
Poslanci, zástupci neziskových organizací a kynologové jdou do boje proti množírnám psů. Společně připravují návrh zákona, který počítá s plošným čipováním psů a se vznikem centrálního registru. Zvířata jsou v množírnách často týraná.
Týrání psů v takzvaných množírnách by měly bránit i přísnější zákony. Připravit je chce skupina poslanců ve spolupráci se zástupci veterinární správy, veterinárními lékaři, policisty a kynology. Na takové podnikání totiž současná legislativa příliš nepamatuje. Štěňata z množíren jsou často nemocná, předčasně odstavená a fenky nutí majitelé k častým porodům.
Víc než 16 tisíc lidí už na internetu podepsalo petici proti nekontrolovanému byznysu se psy. Její autoři chtějí dosáhnout toho, aby se v Česku změnila pravidla pro takzvané množírny. Zvířata z nich jsou často nemocná psychicky i fyzicky, žijí ve špatných podmínkách, nemají co jíst a pít.
Iniciativa Ne množírnám chce změnit zákon kvůli ochraně psů. Množírny nejsou zatím přesně definované a je problém taková místa ohlídat. Lidé, kteří psy tímto způsobem množí, údajně nedbají na jejich zdraví, zvířata jsou často doživotně nemocná. Feny v některých případech porodí za pět let třeba až sto dvacet štěňat. Internetovou petici podepsalo zatím více než šestnáct tisíc lidí.
Počet nelegálních množíren psů podle ochránců zvířat stále roste. Tento problém si uvědomují i sami chovatelé, úřady ale podobná pochybení často nejsou schopny zjistit. Množitelé většinou využívají módní trendy a zaměřují se hlavně na plemena, která patří mezi nejoblíbenější.
Z množírny psů v Dačicích odebraly úřady v červnu asi 80 zvířat, která tam žila v nevyhovujících podmínkách. Rychlému postupu pomohla i novela zákona na ochranu zvířat, která platí od začátku letošního roku. Ta může problematickým chovatelům bránit, aby si zvířata znovu pořizovali.