Podmínky nejsou ideální, ale o množírnu nejde, komentují veterináři 70 psů v chovné stanici. Majitelku budou sledovat dál

Záběry desítek psů v kotcích. Dvě neohlášené veterinární kontroly během čtyř dnů. Dva rozdílné počty zkontrolovaných zvířat. Přesto je podle veterinářů registrovaná chovná stanice psů z Plzeňska v pořádku. Její majitelka dál prodává psy s průkazem původu, ochránci zvířat ale trvají na tom, že podmínky chovu ukazují na množírnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ochránců zvířat jsou podmínky chovu neuspokojivé

Podle ochránců zvířat jsou podmínky chovu neuspokojivé | Foto: Obraz obránci zvířat

„Rozhodně to nejsou ideální podmínky. Je to typický podnikatelský velkochov, ale není to týrání," shrnuje pro Zpravodajský web Českého rozhlasu veterinář Richard Bílý pondělní kontrolu u chovatelky psů Jiřiny Krsové v obci Letiny na Plzeňsku. „Nejsou žádné předpisy pro to, jak má chov vypadat. Posuzujeme zdravotní a výživový stav psů a ten byl dobrý. Chovatelku budeme nyní pravidelně navštěvovat, minimálně každý měsíc, dokud se počet psů nestabilizuje,“ dodává.

Kontrola přitom byla během čtyř dnů už druhá. První neohlášenou provedl inspektor z plzeňské krajské veterinární správy v pátek odpoledne. A to pár hodin po zveřejnění záběrů spolkem Obránců zvířat - Obraz. Na nich je vidět několik desítek psů v kotcích a klecích. Někteří mají viditelné zdravotní problémy a k dispozici špinavou vodu. Záběry pořízené 9. září byly podle GPS souřadnic natočeny právě na pozemcích Krsové.

Záběry vyvolaly zájem médií. Poté, co se tam Bílý rozjel a zkontroloval 36 psů v chovných prostorech, pochybení nezjistil. Na videu ochránců zvířat je ale psů mnohem více. Veterinář Zpravodajskému webu přiznal, že nebyl kontrolován dům chovatelky. Tam bez souhlasu majitele ani vstoupit nesmí. Krsová navíc neměla připraveny všechny očkovací průkazy.

Neohlášeně se tedy znovu vrátil právě v pondělí i se dvěma kolegy. A měl štěstí, chovatelka zrovna na dvoře venčila několik desítek psů. Ty, které v pátek měla u sebe doma a které tak veterinář neviděl. Schovávat psy tedy nemělo smysl, chovatelka je pustila dovnitř.

„Je to jinak, než jsem uvedl v pátek. Psů je asi sedmdesát, dospělí i štěňata různého stáří,“ popsal redaktorce Zpravodajského webu do telefonu Bílý přímo z místa. Ani podle pondělní kontroly chovatelka ale nepochybila, psi byli v dobrém zdravotním i výživovém stavu. Žena je měla v domě v boxech nebo ohrádkách. Šlo hlavně o kojící feny a štěňata.

Z českých množíren ročně putují do zahraničí statisíce štěňat, upozorňují ochránci zvířat

Číst článek

Bílý se samozřejmě ptal, proč mu sama neukázala všechny psy už při první návštěvě. Zdůvodnila to nepořádkem v domě. Vysvětlení měla i pro špatný zdravotní stav některých psů ze záběru.

„Mops má léčenou makulární degeneraci rohovky, na operaci je zatím moc mladý. Dvanáctiletá fenka rasy Japan Chin má po úraze trvale poškozenou nohu v koleni. Chovatelka ji již pět let nepřipouští a nyní ji darovala jiné paní na dožití,“ tlumočí zjištění pondělní kontroly Bílý. Veterináři si odvezli očkovací průkazy a další doklady. Čekají na vyjádření ošetřujících veterinářů. Do úplného uzavření nebudou další informace poskytovat.

Jde o pomluvy, brání se chovatelka

Krsová se Zpravodajskému webu k záběrům příliš vyjadřovat nechtěla. Připustila ale, že na některých z nich je skutečně její chov. „Některé, podotýkám některé, záběry jsou ode mě. Moje zvířata jsou v pořádku, čisté, nakrmené a vystavované, feny mi rodí v bytě. Chovám psy třicet let a nikdy mi nešlo o peníze,“ odmítá do telefonu provozování množírny Krsová unaveným hlasem.

V pátek podala na ochránce zvířat trestní oznámení kvůli nepovolenému vniknutí na její pozemek. „Nikdy dřív mě nekontaktovali, nepřišli se sem podívat. Místo toho v noci tajně natáčí mé psy, to pak všichni mají v tom světle takové oči jako na těch záběrech,“ stěžuje si.

„Zveřejnění záběrů je veřejným zájmem, který převažuje zájem vlastníka pozemku před neoprávněným vstupem. Jde o běžnou investigativní metodu ochranářských organizací,“ říká k trestnímu oznámení mluvčí spolku Obraz Daniel Cao, povoláním právník.

Velký počet psů na nahrávce vysvětluje Krsová tím, že dočasně některé hlídala své známé, část jsou štěňata, která se ji nedaří prodat. Podle svých slov je totiž obětí systematického pomlouvání ze strany ženy, které v minulosti prodala psa a následně s ní měla kvůli jeho zdraví spory. „Každý můj inzerát pomlouvá. Píše, ať si ode mě nikdo psy nekupuje. Snažím se je nyní udat, dávám je i zadarmo," popisuje Krsová.

Šest let starý spor

Zpravodajskému webu se podařilo s touto ženou spojit, ta nařčení Krsové odmítá. „Připouštím, založila jsem po svém negativní zkušenosti s paní Krsovou skupinu na Facebooku, ale to je vše. Ozvala se mi asi další desítka lidí, kteří měli s paní také problém,“ říká žena, která si nepřeje být jmenována.

V roce 2010 si od chovatelky koupila za pět tisíc dospělého grifonka. „Z očkovacího průkazu jsem pak zjistila, že psovi chyběla povinná očkování. Měl křivé nohy a další zdravotní problémy, vyšetření ukázalo vrozenou vadu jater, následné léčení a operace mě stály přes padesát tisíc,“ říká. Všechny veterinární zprávy má v tlustém šanonu.

Krsovou kontaktovala a chtěla vrátit peníze, aby je mohla investovat do léčby. „Paní Krsová problémy nejdřív sváděla na otravu jídlem, pak už se mi neozvala. Od člověka, který má chovnou stanici a je rozhodčí na výstavách bych čekala jiné jednání,“ doplňuje žena. Podala proto podnět na veterinární správu, ta ale tehdy v roce 2010 žádné závažné pochybení v chovu Krsové nenašla.

Kontroly se opírají o vágní legislativu

A nenašla ho ani letos v březnu, kdy proběhla pravidelná hlášená kontrola. Ty ale podle ochránců zvířat mají nulový efekt.

„I poslední, tedy pondělní kontrola proběhla poté, co paní Krsová věděla, že bude pod drobnohledem. Je otázkou, co u ní veterinární správa viděla, jestli to, co je na záběrech. Nelze říct, že když veterinární správa nezjistí podle stávajících předpisů, které jsou nedostatečné, nic závažného, tak že je vše v pořádku. Trváme na tom, že je to množírna. Jde tam o systematické vykořisťování psů za účelem zisku,“ komentuje výsledek veterinární kontroly Cao. „Výsledky nezpochybňujeme, ale opíráme se o autentické záběry. Každý si může udělat názor sám, jestli má takto vypadat chovná stanice,“ uzavírá.

Cao tak naráží na fakt, který zmínil i veterinář Bílý. Současná legislativa upravující zájmový chov psů je nedostatečná. Termín “množírna“ český právní řád nezná. Jak připouští i veterinární správa, jednotné standardy pro podmínky chovu neexistují. Definovat, co je v pořádku a co už je množírna, tak v podstatě není téměř možné. Česká republika v Evropě patří za jednoho z hlavních vývozců neregistrovaných štěňat. Zákonodárci už hledají řešení.

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme