V národním parku České Švýcarsko se podle Lukáše Žáka z České zemědělské univerzity narodilo minimálně osm vlčat. Na základě záběrů z fotopastí ale soudí, že jich může být i deset.
„Jako druhá zoo v Evropě jsme získali luskouny, a jako první zoo v Evropě jsme odchovali mládě. To mládě se jmenuje Šiška,“ říká Miroslav Bobek v rozhovoru pro Radiožurnál.
Tři mláďata hyenky hřivnaté, která se narodila na Květnou neděli, již vycházejí do venkovní expozice pavilonu šelem. Návštěvníci mají šanci je spatřit velmi brzy ráno nebo později odpoledne.
„Zajíčci jsou velcí stresaři, musí se jim věnovat pouze jeden člověk,“ říká šéf záchranné stanice. A třeba veverky, které ještě potřebovaly příkrmy mlékem, si ošetřovatelé brali domů.
Mladí tučňáci se pravděpodobně utopili nebo umrzli koncem loňského roku na západě Antarktidy. Očekává se, že do konce tohoto století vymizí víc než 90 procent kolonií tučňáků císařských.
Vlky na území dnešního Českého Švýcarska člověk vyhubil nejpozději v roce 1756, kdy byl na území českokamenického panství údajně odstřelen poslední jedinec.
Pozemky u Lednice včetně toho v zámeckém parku spravuje honební společenství Lednice-Luh. „Dělám všechno, co zvěř potřebuje, a lidé mě nezajímají,“ prohlásil myslivecký hospodář Jiří Hledík.
„Ti drobečkové jsou poměrně dost hluční. A tady v těch dvou panelácích si poslední dobou asi užili. Začnou kolem půl deváté večer a končí někdy v pět ráno,“ potvrzuje fotograf Tomáš Čmuchálek.
Stejnopohlavnímu páru dvou čápic bílých se v Chýnově na Táborsku vyklubala první mláďata. V hnízdě samice snesly rekordních osm vajec, v jejich zahřívání se střídají.
Safari Park Dvůr Králové se chlubí dvěma zdravými lvy berberskými. Lvice Khalila je porodila 20. července. Jak prokázala kontrola, jde o samce a samici.
Každoročně se na stanici dostane několik stovek osiřelých a různými tragédiemi postižených savčích mláďat. Například v loňském roce jich podle webu záchranné stanice bylo 724.
Vlčí smečka, která se před několika lety usadila v Beskydech na česko-polském pomezí, přivedla letos na jaře na svět vlčata. Jde o první potvrzené rozmnožování vlků v dané oblasti od jejich návratu.
Na území česko-slovenského pomezí se v poslední době pohybovala pravděpodobně tříčlenná smečka vlků. Samci a samici se nyní podařilo přivést na svět sedm vlčat.
Národní park Šumava založil chov v roce 2015, kdy získal samce ze zoo v Plzni a samici ze zahrady v bavorském Lohbergu. Osmiletá vlčice byla od té doby březí už třikrát.
Vlci, pohybující se na Broumovsku a ve východním Podkrkonoší, se rozmnožují už třetím rokem po sobě. Letošní přírůstky nyní prokázaly záběry z fotopastí.
Pražská zoologická zahrada chystá vybudovat australskou expozici a postavit nový pavilon goril. Při příležitosti zahájení 87. sezony to v sobotu řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.
Tisíce mláďat tučňáků kroužkových uhynuly na východě Antarktidy. Z letos vylíhnutých mláďat přežila jen dvě. Za katastrofu, o které informovali australští vědci, údajně může pohyb ledovce i rybolov.
Zoologické zahrady po celé České republice zaznamenaly v minulém roce rekordní nárůst počtu návštěvníků. Kromě pražské nárůst zaznamenaly také ostravská nebo liberecká zoo.
Záchranná stanice živočichů Makov na Písecku se raduje z nových přírůstků, čapí pár se už po několikáté stal rodiči. Z celkem pěti vajec se čápata začala líhnout 8. dubna.
Američtí chovatelé vzácné pandy velké mají nový přírůstek. V zoologické zahradě ve Washingtonu se 17leté samici Mei Xiang po umělém oplodnění narodila dvě živá mláďata. Jejich pohlaví ošetřovatelé zatím nezjistili. Na unikátní přírůstek čekaly přímo v zoo desítky nadšených příznivců pand.
Zemědělci začínají v těchto dnech se senosečemi. Každý rok při nich zemřou tisíce mládať srn, zajíců a malých ptáků. O to, aby se ztráty povedlo snížit, se snaží nová webová aplikace, kterou vymysleli na České zemědělské univerzitě (ČZU). Nápad podporuje také ministerstvo životního prostředí.
Jsou inteligentní, přizpůsobiví a oblíbení baviči. Lachtani kalifornští jsou proslulou atrakcí ve volné přírodě na americkém pobřeží Tichého oceánu i v zoologických zahradách a akváriích. Jejich mláďata teď ale čelí vážnému ohrožení kvůli měnícím se přírodním podmínkám. Od počátku roku už jich stovky uvízly na kalifornských plážích.
Údajně opuštěná mláďata končí často zbytečně v záchranných stanicích. Snaha lidí jim pomáhat často vede k doživotnímu odloučení mláďat od rodiny a přirozeného prostředí. Ptáčata, která se neohrabaně pohybují po pěšinách, nemusí být ve většině případů zraněná. Učí se třeba létat a rodiče na ně zpovzdálí dohlíží. Upozorňují na to odborníci v českolipské ekoporadně.
Plzeňská zoo pokřtila tento týden dva nové přírůstky. Sameček zebry Chapmanovy a samička nyaly nížinné se narodili na konci minulého roku a mají se čile k světu. Obě mláďata mohou spatřit už i návštěvníci.
Dlouhé květnové a červnové deště, chladno a počasí bez slunce mohou letos za méně úspěšné hnízdění čápů bílých. V mnoha hnízdech proto skončilo úsilí čapích rodičů nezdarem. Na dopady extrémně nepříznivého počasí, které poznamenalo také líhnutí a vyvádění mláďat pěvců, upozornili ornitologové a ochránci přírody.