Ve věku 63 let zemřel bývalý německý fotbalista Andreas Brehme, jenž vstřelil z pokutového kopu jediný gól finále mistrovství světa 1990, v němž tehdejší SRN zdolala 1:0 Argentinu.
Finále mistrovství světa se uskuteční 19. července 2026 v New Jersey na Metlife Stadium. Ten má kapacitu o pět tisíc menší než Aztécký stadion v Mexiko city.
Disciplinární komise FIFA nařídila domácí Brazílii zaplatit 50 000 franků (1,3 milionu korun) a Argentině 20 000 franků (500 tisíc korun). Argentina dostala i pokutu 50 000 franků za jiné prohřešky.
„Hodně se věnoval ofenzivě, dovedl míč vyvést, což v té době nebylo moc zvykem, dával i góly. Pozici stopera nebo předstopera povýšil,“ řekl o hře Backenbauera Antonín Panenka.
Fotbalisté Argentiny porazili 1:0 Brazílii. Zápas jihoamerických rivalů na stadionu Maracaná narušily násilnosti fanoušků, kvůli kterým utkání začalo s půlhodinovým zpožděním.
Mistrovství světa v roce 2026 budou hostit Kanada, Mexiko a Spojené státy americké a poprvé se ho zúčastní 48 týmů. Loni na podzim v Kataru hrálo ještě 32 mužstev
Na úterní sraz před zápasy Ligy Národů původně dorazilo jen pět fotbalistek. Nakonec se podařilo krizi zažehnat a ve středu souhlasilo s návratem do týmu 20 z 22 povolaných hráček.
Zápas rozhodla jediným gólem Carmonaová ve 29. minutě. Ve druhé půli neproměnila Hermonosoová penaltu, ale nakonec to Španělky mrzet nemuselo. Hubený náskok udržely a slaví historický úspěch.
„Je to jedinečná zkušenost. Tohle zažijete jednou za život. Já osobně jsem tu nejen proto, abych pomáhal, ale abych poznal nové lidi z různých zemí,“ říká dobrovolník Bruno.
„Byla tu moje žena, děti i kamarádi z dětství. Je skvělé, že se mi to podařilo před nimi," řekl Olivier Giroud, který překonal rekord dosud nejlepšího střelce francouzského týmu Thierryho Henryho.
Fotbal není jen sport, ale i byznys, společenská událost nebo promítací plátno politických procesů. Důkazem je i dění v zemích, které zápasy na šampionátu v Kataru sledují z dálky. Třeba v Belgii.
Fotbalisté Walesu potřebovali vyhrát, aby měli šanci postoupit do play-off, ale Angličané jim nedali šanci. Do druhé půle vletěli a po výhře 3:0 ovládli skupinu B. Naopak Wales v ní skončil poslední.
Fanoušci fotbalového šampionátu v Kataru si stěžují na možnosti stravování. Kolem stadionů jsou stánky s drahým občerstvením. V Dauhá se dá ale najíst za méně rijálů, než kolik stojí na stadionu kafe.
V Bruselu desítky výtržníků převracely a zapalovaly auta a elektrické skútry, lidé také házeli na auta cihly. Policie zasáhla poté, co jeden člověk utrpěl zranění v obličeji, uvedla její mluvčí.
Podle studie univerzity v Lancasteru vzrůstá v případě vítězství Anglie ve fotbale počet případů domácího násilí v Británii o 38 procent. Vinu nenese fotbal, ale emoce a vysoká spotřeba alkoholu.
Hotely v Dauhá jsou během mistrovství světa prakticky vyprodané. Za několik zbývajících pokojů si hoteliéři říkají horentní sumy. Pořadatelé proto na okraji metropole postavili kontejnerové městečko.
Podle organizátorů má jít navíc o první šampionát FIFA, který je uhlíkově neutrální a udržitelný, jak avizovaly reklamy dlouho před turnajem. Poslední z titulů řada odborníků zpochybňuje.
Zlato z posledního šampionátu budou obhajovat Francouzi, na fotbalový trůn se chtějí dostat ale i jihoameričtí giganti. Čím vším bude letošní turnaj jedinečný a jaká země by na něm mohla překvapit?
„Mistrovství světa, FIFA a katarská vláda udělaly mnoho věcí, aby pomohly řešit ekologické dopady včetně těch klimatických. Ale neříkal bych o turnaji, že je uhlíkově neutrální,“ říká Hershkowitz.
Mané v únoru dovedl Senegal k historickému triumfu na africkém šampionátu. O mistrovství světa však přijde. Zranil se v listopadovém utkání Bundesligy mezi Bayernem a Brémami.
Odnětí svobody v Kataru potkalo i zahraniční homosexuály. V roce 1998 dostal americký občan šest měsíců ve vězení plus 90 ran bičem jako trest za projevy homosexuality.
„Přidělení mistrovství světa Kataru byla špatná volba a já za to nesu zodpovědnost. Důvodů je víc, je to příliš malá země na pořádání tak velké akce," řekl bývalý šéf FIFA Sepp Blatter.
Zvláštní pachuť v ústech fotbalových fanoušků i širší veřejnosti se v souvislosti s umístěním fotbalového mistrovství světa do Kataru táhla už od jeho oznámení v roce 2010.
O šampionát přijde kvůli zranění Reece James, uzdravit se naopak stihla dlouholetá opora Kyle Walker. Jako kapitán povede Angličany kanonýr Harry Kane.