„Je potřeba se ptát, jestli právo svobodného vyjádření má mít kdejaký robot v kremelské fabrice – to v tuto chvíli nemáme úplně dořešené,“ říká ministr Dvořák v podcastu Bruselské chlebíčky.
„Důležitým krokem je vést, rozšiřovat a dále prohlubovat společenskou debatu. Ta se nevedla, my ji chceme vést dalších deset jedenáct měsíců,“ říká pro Radiožurnál ministr pro evropské záležitosti.
Starostové se přidávají k Evropské lidové straně, přestože sami říkali, že je to „srdcem táhne“ k frakci Renew. „Víme, že v EPP to liberální křídlo existuje,“ říká ministr pro evropské záležitosti.
Legislativní otázky související s případným vstupem ČR do mechanismu nebo eurozóny vyhodnotí Legislativní rada vlády do října, řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Unijní představitelé by se měli vrátit k hlasování o další finanční pomoci pro Ukrajinu v lednu. Ministr pro evropské záležitosti zdůraznil, že jeho stanovisko se může lišit od stanoviska vlády.
„Je dobře, že ministerstvo pro evropské záležitosti máme. Je to silný vzkaz pro veřejnost, že vláda to po všech těch předchozích myslí s Evropskou unií vážně,“ popisuje Dvořák.
Mikuláš Bek ve funkci nahradí ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). Ten předminulý týden rezignoval kvůli dlouhodobým zdravotním problémům spojeným s proděláním covidu-19.
Dosavadní ministr pro evropské záležitosti Bek (STAN) ve funkci nahradí ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). Beka v jeho funkci vystřídá náměstek ministra zahraničí Dvořák (STAN).
„Mikuláš Bek se dlouhodobě oblasti školství věnuje, není to tak, že by o regionálním školství nic nevěděl. Budou oblasti, kde nebude tak zběhlý, ale rozhodně neplatí, že by nevěděl vůbec nic.“
Náměstek ministra Jana Lipavského (Piráti) Martin Dvořák by ve funkci nahradil Mikuláše Beka (STAN), kterého vedení hnutí STAN navrhlo na ministra školství po odcházejícím Vladimíru Balašovi (STAN).
Bek nevylučuje, že by Ukrajina mohla během pár měsíců získat kandidátský status a postupně začít přejímat evropskou legislativu a provádět nezbytné reformy.