Přibližně deset procent lidí na světě používá přednostně svoji levou ruku. V úterý tito lidé slaví svůj Mezinárodní den, který vznikl ve Velké Británii v roce 1976.
Možná v úterý potkáte člověka, který bude mít na každé noze jinou ponožku. Je totiž Světový den Downova syndromu a říká se mu také Ponožkový den. Ponožky patami k sobě totiž vytvoří chromozom X, který mají děti se syndromem navíc. Tradičně tento den slaví také školáci v Opavě. Letos už posedmé.
Na dnešek připadá Mezinárodní den leváků. Lidí, kteří používají především levou ruku, je na světě asi 13 procent. V běžném životě to nemají zcela snadné. Potřebují například speciální psací pomůcky nebo sportovní náčiní.
Lidé si dnes mohou nechat vyšetřit své srdce. V Praze, Ostravě, Brně nebo Plzni se v rámci Mezinárodního dne srdce otevírají takzvané stany zdraví. Lékaři tam zájemcům také poradí, jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním.
Přídechové hlásky a osmý pád - to jsou některé z rozdílů mezi češtinou a romštinou. A právě tu si dnes připomínáme v rámci Mezinárodního dne romského jazyka.
Různými poruchami spánku trpí během svého života třicet a čtyřicet procent lidí, téměř 15 procent pak trpí chronickou nespavostí. Může za to stres, vysoká pracovní zátěž nebo práce na směny. Ačkoliv se zájem veřejnosti o zdraví, kvalitní jídlo nebo sport zvyšuje, postoj lidí ke spánku je podle odborníků žalostný. Spíme málo a nepravidelně.
Hltání příběhů ‚hochů od Bobří řeky‘ se stávalo často na počátku dětské touhy po dobrodružství a pevném přátelství, které nabízelo členství ve skautu. Přestože od vydání Foglarova díla už uplynula řada let, Junák, který skauty sdružuje, si na nedostatek členů nemůže stěžovat. Naopak, děti láká i dnes.
Dnešek je Mezinárodním dnem seniorů. Různé akce se ale v této souvislosti konaly už včera. Například několik stovek seniorů přišlo na brněnské náměstí Svobody, kde sledovali kulturní program a dostali informace o zdraví a vzdělávání. Většina oslovených seniorů se shoduje na tom, že nejdůležitější je pro pozdní věk aktivita.
Každý rok koncem srpna svým způsobem vrcholí kampaň ochránců přírody na pomoc ohroženému druhu, který je pořád opředen spoustou mýtů. Dnes se v rámci Mezinárodní noci pro netopýry konají osvětové a jiné akce také na řadě míst České republiky.
24. dubna má svátek svatý Jiří, který je patronem skautů a skautek, kteří proto dnešek považují za svůj významný den a do škol a do práce půjdou se skautským šátkem. V Pardubicích navíc otevřou nový skautský dům. Čekali na něj celých osm let.
Kvůli hlučným ulicím, dopravě, pracovištím a některým druhům hudby přibývá potíží se sluchem. Lékaři na to upozorňují právě dnes, protože na dnešní den vyhlásila Světová zdravotnická organizace Mezinárodní den proti hluku.
Humanitární práce má zaslouženě vysoký morální kredit. Lidé pomáhající druhým lidem po přírodní pohromě nebo válečném traumatu si zaslouží uznání nás všech. Aby ocenila jejich obětavost a statečnost, vyhlásila OSN Mezinárodní den humanitárních pracovníků. A to právě na dnešek, kdy si připomínáme 8. výročí krvavého pumového útoku na bagdádské sídlo Spojených národů.
Dnes si připomínáme Mezinárodní den dobrovolníků. Ve vyspělých zemích má dobrovolnictví dlouhou tradici. Práce na obecně prospěšné aktivitě ve svém volném čase je ale i u nás stále populárnější.
Mezinárodní nekuřácký den si připomněli i Češi a Moravané. V Česku, kde kouří zhruba třicet procent dospělých, necelý půlrok platí nový zákon omezující kouření ve veřejných prostorách, podle kritiků je ale zcela nedostatečný.
V Česku rychle přibývá předčasně narozených dětí. Přes sedm procent novorozenců se rodí nezralých. Upozornili na to lékaři při příležitosti Mezinárodního dne předčasně narozených dětí, který se u nás připomíná právě dnes.
Dnešek je Mezinárodním den památek a historických sídel. Z rozhodnutí UNESCO se slaví vždy 18. dubna a to od roku 1984. Jeho letošním ústředním tématem je Dědictví zemědělské kultury. Jedním ze smyslů akce je zdůraznit potřebu chránit a uchovat historické objekty.
Na celém světě se dnes slaví Mezinárodní den Romů. Prostřednictvím hudby a tance ukáží pestrost a výjimečnost své kultury i na několika místech v Česku. Například v Brně neziskové organizace budou už tradičně pořádat vázání stuh na strom tolerance na faře v Zábrdovicích, dále pak pochod přes město a nakonec kulturní program na Moravském náměstí.
Pět tisíc Čechů trpí některou z osmi tisíc vzácných nemocí. Upozornit na to chce dnešní mezinárodní den. U těchto onemocnění totiž lékaři často mají problém včas a správně určit diagnózu.
Valné shromáždění OSN vyhlásilo 2. říjen Světovým dnem nenásilí. Tento den, přesně před 140 lety, se totiž narodil nejznámější zastánce nenásilí Mahátma Gándhí. Různé akce jsou připravené v Praze i dalších městech v České republice.