„Orgie česko-německého přátelství nezažíváme. Hovořit můžeme o etapě klidné tolerance, ale lepší to není. Víme, jak je to s Rakušany. A k Polákům se často chováme hanebně podezřívavě,“ říká Kosatík.
Necelý měsíc před prezidentskou volbou v květnu 1934 se u Masaryka začaly projevovat následky prodělané mrtvice. Nakonec se úřadu kvůli zhoršujícímu zdravotnímu stavu o rok později vzdal.
„Lidé vycházeli do ulic, vyvěšovali vlajky. Ale reálně se ještě toho 28. října vlastně ještě nevědělo, co se formálně děje. A situace nebyla jasná ani v Praze,“ popisuje historik.
Češi a Izrael. Kde se vzalo tohle pouto? A jak silné je? Jak vzniklo česko-izraelské partnerství a z čeho pramení současná podpora Izraelců po útoku Hamásu?
Přesně před sto lety se vrátily do vlasti jednotky Československých legií. Co všechno o jedinečném příběhu vojska dnes víme? A proč stále nejen v Rusku budí legie kontroverzi?
Film Hovory s TGM slavil v sobotu úspěch u kritiků. Pustit se do netradičního snímku přitom herci Martinu Hubovi zpočátku přišlo jako kamikadze, přiznává v rozhovoru pro Radiožurnál.
Měli bychom každé výročí chápat nejen jako důvod k oslavám, ale převážně jako podnět k hlubší kritické sebereflexi zabraňující opakování fatálních zklamání.
Dvanácti Českými lvy oceněné drama Julia Ševčíka, který v neděli odvysílala Česká televize, ukazuje Jana Masaryka ve světle, jež možná řadu diváků překvapilo. Od tragické smrti uplyne v sobotu 70 let.
Záznam hlasu Tomáše Garrigua Masaryka se do dneška téměř nedochoval. Výjimkou jsou dobové filmové týdeníky a archivní nahrávky Československého rozhlasu. Radiožurnál přichází s unikátními nahrávkami.
Výsledky ankety Český lev jsou podle filmové akademie regulérní. Akademici ale nevylučují, že pravidla by se mohla v budoucnu změnit. Diskusi vyvolalo drtivé vítězství filmu Masaryk, který získal celkem dvanáct sošek. Někteří filmaři kritizují, že snímek do předávání skoro nikdo neviděl. Sešla se kvůli tomu i Česká filmová a televizní akademie.
Přestřelka nad filmem Masaryk a jeho úspěchem na Českých lvech pokračuje. Nově se ohradil proti kritice, že předčasným a limitovaným promítáním filmu na konci roku tvůrci taktizovali, ředitel distribuční společnosti BIOSCOP, která ho posílá do kin. Masaryk se zatím promítal pouze týden na konci loňského roku v pražském kině Lucerna, což někteří lidé z filmového průmyslu považují za zneužití pravidel.
Prezidium České filmové a televizní akademie (ČFTA) zváží možnou změnu pravidel pro nominaci filmů na Českého lva. K tomuto kroku přimělo vedení akademie sobotní vyhlašování nejlepších filmů loňského roku. Většinu cen posbíral film Masaryk Julia Ševčíka, který oficiálně do českých kin vstoupí tento čtvrtek.
Nejlepším filmem roku 2016 se stal film Masaryk, který má širší premiéru v roce 2017. Snímek Julia Ševčíka ovládl 24. ročník Českých lvů a vyvolal různorodé reakce na sociálních sítích. Lidé se nejčastěji pozastavovali právě nad tím, že vlastně Masaryka neviděli.
Nejlepším filmem bylo na 24. ročníku Českých lvů vyhlášeno drama Masaryk o synovi prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Tvůrci filmu Masaryk převzali dohromady 12 Českých lvů. Snímek je tak rekordmanem v historii udílení cen. Prvenství dosud držel Hořící keř s 11 soškami. Během večera byli do síně slávy uvedení Jiří Bartoška a Eva Zaoralová.
Masaryk jako diplomat, Masaryk jako šašek, Masaryk jako blázen. Očekávaný životopisný snímek o politikovi Janu Masarykovi představuje různé stránky této významné postavy české historie.
Před 75 lety nacisté v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava rozpustili tělovýchovnou organizaci Sokol. Příkaz podepsal zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, jen 10 dnů poté, co se stal jeho neomezeným vládcem. Předcházela tomu rozsáhlá razie, při které gestapo v noci na 8. října 1941 pozatýkalo 1500 sokolských činovníků. Němci je uvěznili v Terezíně a odtud většinu deportovali do Osvětimi.
Do muzea v Lánech dnes zavítaly desítky lidí, aby se poklonily památce Tomáše Garrigua Masaryka. Od narození prvního československého prezidenta v pondělí uplyne přesně 166 let.
Křeslo prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, které navrhl jeho hradní architekt Jože Plečnik, se brzy objeví v dražbě. Dlouho hledaný exemplář z Masarykovy pracovny bude na prodej společně se stolem z pracovny Pražského hradu. Nábytek je k vidění po celý týden v Galerii u Betlémské kaple v Praze.
Nedaleko Kolína začali česko-slovenští filmaři točit českou část filmu Masaryk o Janu Masarykovi. Příběh začíná úmrtím Tomáše Garrigua Masaryka a končí vyhlášením druhé světové války. Jako Jan Masaryk se divákům představí Karel Roden.
Na letišti Tiree na Hebridách u pobřeží Skotska dnes odhalili památník 16 spojeneckým letcům, kteří tam přesně před 70 lety zahynuli při čelní srážce dvou bombardérů Halifax v husté mlze. Byl mezi nimi i vnuk Tomáše Garrigua Masaryka, Čechošvýcar Leonard Revilliod.
Památce Tomáše Garrigue Masaryka se pokloní lidé ve středočeských Lánech i v jeho rodném Hodoníně na jihu Moravy. Od narození prvního československého prezidenta dnes uplyne 164 let.
Kurátoři pražského Národního muzea zvou návštěvníky na výstavní projekt roku s názvem Peníze a Aféry. Expozice se snaží ukázat, jak mediální obraz pozměňuje skutečnost. Kromě zlatých karet Viktora Koženého je na výstavě i část garderoby Tomáše Garrigua Masaryka.