Počet ilegálních migrantů přicházejících do Evropy v první polovině roku znatelně poklesl, podle údajů agentury Frontex jich je meziročně o třetinu méně.
„Evropské peníze se doslova sypou na všemožné africké diktátory, kteří jsou ochotni spolupracovat v tzv. migračním managementu,“ upozorňuje ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.
„Nápady, že budeme obracet lodě či že se lidé budou vracet, v praxi to probíhá, ale podle evropského, národního i mezinárodního práva to přípustné není,“ říká ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.
„Dvakrát se nám stalo, že přišla obálka s bílým práškem. Policie zavřela celou ulici. Několikrát jsme tu měli nápisy na dveřích a házeli nám exkrementy ke dveřím,“ vzpomíná Martin Rozumek.
Nedůstojná situace na hlavním nádraží v Praze má jediné řešení, a to zapojit Správu uprchlických zařízení. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.
V čem může Česku v přijímání ukrajinských uprchlíků pomoci Evropská unie? Co uprchlíci nejvíce potřebují? A má vláda strategií, jak řešit migrační vlnu z Ukrajiny v dalších týdnech a měsících?
„Měli bychom určitě pomoci pronásledovaným Afgháncům. Systémový by byl návrat k přesídlovacímu programu, který fungoval do roku 2015 a využily ho desítky osob ročně,“ navrhuje Rozumek.
„Výsledek cesty vnímám velmi pozitivně. Řecké úřady i mezinárodní organizace nám vyšly maximálně vstříc a jsou připraveny navázat okamžitou spolupráci s českou stranou,“ uvedla Michaela Šojdrová.
Je na stole konečně návrh řešení uprchlické krize? Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Rozumek je spíš skeptický a země V4 prý vždy rády poradí, ale solidaritu chtějí pouze přijímat.