Vězení hrozí třeba také estonskému ministrovi vnitra Läänemetsovi. „Těší mne, že jsem v dobré společnosti, motivuje mě to do další práce,“ reagoval Kolář na informaci o zahájení trestního stíhání.
Na bubenečském náměstí stála socha maršála Koněva do jara 2020. Místo nyní na čas zaujala Putinova socha, která má podle autora Dušana Dostála poukázat na viníka současného zdražování cen energií.
Josif Stalin a Klement Gottwald získali čestné občanství v letech 1945 a 1948. Zastupitelé Jičína na základě výsledků ankety odmítli přejmenovat ulice Ruská a M. Koněva.
Koněvova socha se přestěhuje do Domu pážat na Hradčanech, kde má vzniknout multimediální expozice, jejíž součástí by byla i socha, včetně doprovodných informací.
„O Velké vlastenecké válce jsme zvyklí vyprávět především hrdinské příběhy, ale na ty o podpoře okupačního režimu jsme trochu zapomněli. Odkrývají se až v posledních letech,“ míní historik Mrňka.
„Vidíme, že jednotlivé západní státy zaujímají ohledně závěrů druhé světové války stanovisko, které je pro Rusko nepřijatelné,“ řekl vyšetřovací výbor.
Koněvův památník podle vyjádření ministra obrany nesplňuje znaky válečného hrobu podle českého zákona, ani znaky ruského válečného hrobu podle mezistátní dohody mezi Českem a Ruskem z roku 1999.
„Na jednání bychom nepřistoupili, pokud by nám ruská strana chtěla něco diktovat,“ říká k hovorům o rusko-českých vztazích ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák.
Změna názvu vždy ztroskotala na tom, že by adresu musely změnit tisíce lidí, kteří tam bydlí. „Kdyby bylo jen na mně, s radostí bych si úřady oběhal,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Asi se něco děje. Sochy se u nás odstraňovaly i stavěly vždycky, když se naše země ocitly na křižovatce. Vzhledem k frekvenci podobných činů bychom měli zpozornět.
V sobotním výběru z médií se dočtete, že na žižkovskou radnici v Praze dorazila petice, která chce udělat z Koněvovy ulice ulici Marie Terezie. Podepsalo ji přes tisíc lidí, jak píše deník Právo.
Za „naprosté selhání“ označil Filipovo použití nálepky fašismu pro pražské komunální politiky exministr zahraničí a současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Předseda KSČM v pátečním rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda uvedl, že v české společnosti sílí „fašistické tendence“ a někteří lidé v Česku „záměrně podporují neonacismus“.
„Myslím, že je to nějaké dětinské vysvětlení, protože povinnost zajistit zachování této památky ležela na bedrech českého státu. Památník byl v záznamech českého ministerstva obrany," řekl Lavrov.
Napětí v česko-ruských vztazích spojené s odstraněním sochy maršála Koněva stoupá. Tři pražští komunální politici jsou pod policejní ochranou a Rusko hrozí pražským politikům trestním stíháním.
Ruský ministr zahraničí Lavrov minulý týden uvedl, že očekává českou reakci na návrh Ruska zahájit dialog o odstranění pomníku Koněva, které považuje za „hrubé porušení“ dohody o přátelských vztazích.
Tři pražští komunální politici, teď pod policejní ochranou, řeší za mnohem obtížnější geopolitické situace náš dluh vůči vlastním dějinám, který byl splatný už dávno.
Ráno 9. května 1945 naskočil rozhlasový hlasatel Alfréd Technik do reportážního vozu a rozjel se po osvobozené Praze. Pro posluchače rozhlasu popisoval setkání se sovětskými vojsky.
O lidech, kteří se nevypořádali se svou minulostí, soudíme, že jsou nevyrovnaní. Ale neplatí to o celých národech? Třeba i o nás a našem vztahu k vlastní historii?
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo asi pět desítek stran dokumentů, které se vztahují k počátku operace, ukončení bojů i k dalšímu květnovému vývoji.
Jako ambivalentní vnímá šéf muzea, které má za úkol přibližovat jak německý, tak ruský pohled na druhou světovou válku, už roli Koněva a Rudé armády při osvobození Prahy na konci druhé světové války.
Všechny tři zmíněné české politiky chce Rusko trestně stíhat. Hřiba za přejmenování náměstí u ruské ambasády, Koláře za odstranění sochy maršála Koněva a Novotného kvůli pamětní desce vlasovcům.
Vláda podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) reagovala adekvátně na ruské hrozby související s některými kroky pražských komunálních politiků.
„Nedomnívám, se že je vhodná doba na to snižovat počet diplomatů. Je třeba prošetřit faktický stav, dělat závěry je předčasné,“ uvedl Havlíček. O snížení počtu diplomatů požádal senátní výbor.
Podle Petříčka je důležité, aby Česko dodržovalo závazky plynoucí ze smlouvy s Ruskem z roku 1993. V ní se podle něj nehovoří o tom, kde by socha měla být umístěna.
„V březnu z magistrátu velvyslanectví obdrželo dopis ‚o zrušení adresy reprezentační budovy velvyslanectví: náměstí Pod Kaštany, číslo orientační 1‘, která byla zároveň oficiální adresou," vysvětlili.
Maskovaná skupina aktivistů ve čtvrtek před sídlem českého generálního konzulátu v Petrohradě demonstrovala a dožadovala se vrácení odstraněné sochy sovětského maršála na původní místo v Praze.