Nejvíc nakažených přibývá o letních prázdninách, třetinu případů nemocí od klíšťat podle odborníků lékaři odhalí ještě na podzim. Loni za celý rok bylo 3270 nakažených boreliózou a 509 encefalitidou.
„Domníváme se, že důvodem je to, že v parcích klíšťata sají zejména na drobných hlodavcích a ptácích, kteří jsou zároveň skvělým zdrojem borelií,“ říká parazitolog Václav Hönig.
Vysoké riziko klíšťové encefalitidy zaznamenávají hygienici již dlouhodobě hlavně v lesích Žulovské pahorkatiny i Zlatohorské vrchoviny a ve všech níže položených lesích v blízkosti Šumperka.
Boreliózou od klíštěte se podle údajů Státního zdravotního ústavu zatím letos nakazilo zhruba o polovinu víc lidí než loni. Do konce loňského dubna lékaři zaznamenali 279 nemocných, letos už 416.
Pokud i třetí fáze klinického testování proběhne hladce, výrobci by mohli podat žádost o schválení vakcíny u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv i Evropské lékové agentury v roce 2025.
Lidé by neměli vstupovat do porostu lesů či parků. Také by se měli chránit repelentem a vhodným oblečením. Větší aktivita klíšťat zvyšuje riziko nákazy klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.
Klíšťovou encefalitidu pracovníci stanice neobjevili u žádného z klíšťat, které v různých lokalitách v Praze nasbírali. Tuto nemoc naposledy objevili v roce 2017 v Kunratickém lese.
Česká města lákají na výhodné turistické balíčky. Nabízejí například návštěvnické karty se slevami i atraktivní kampaně, píše regionální Deník. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Přípravek byl vyvinut americkým farmaceutickým koncernem Sanofi. Ten následně vybral český Parazitologický ústav Biologického centra Akademie věd, aby ho otestoval v evropských podmínkách.
O česká letadla Albatros je ve světě zájem, píše deník E15. A počet lidí nakažených borreliózou nebo klíšťovou encefalitidou podle Deníku roste. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Na tělech ježků, veverek a kosů ve městech se drží stovky klíšťat. Jihočeští parazitologové prokázali, že hodně z nich je nakažených lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou.
Riziko nákazy boreliózou je vyšší ve městech jako Praha nebo Brno. Zjistili to odborníci Státního zdravotního ústavu v Praze a Masarykovy univerzity v Brně.
Lymská borelióza postihuje lidi stále častěji. Proti této nemoci způsobené klíštětem se nelze očkovat a ze začátku se onemocnění může projevovat jako chřipka. Nejvíce nemocných je na Jindřichohradecku, Prachaticku a Českokrumlovsku.
V Česku přibývá nejen klíšťové encefalitidy, ale i lymské boreliózy. Letos je známo už na 1300 případů této zákeřné a plíživé nemoci, což je skoro o 200 více než ve stejném období loni. Někteří pacienti navíc o své nemoci nevědí. Očkování proti borelióze přitom navzdory všem snahám v dohlednu není.