„Naše sbírka začala dědictvím divadla po dědečkovi, který působil v Zakarpatské Rusi. Moje babička spoustu loutek ošatila a celé divadlo se dochovalo do našich klukovských let,“ popisuje Jirásek.
Zájemci si můžou vyzkoušet virtuální prohlídku v doprovodu užvaněného maňáska, nebo se ponořit do historie a archivů v roli badatele, který hledá loutkoherecké perly.
Toto jsou umělecká díla, která jsou jako dekorace do bytu, sběratelské objekty, nebo se s nimi obchoduje na aukcích,“ říká Bohdana Klátilová, ředitelka výstavy Doll Prague 2018.
Hlavním tématem v Plzni jsou v těchto dnech loutky. Ve městě probíhá loutkářský festival Skupova Plzeň. Zahájily ho obří loutky ze Španělska, v ulicích se hrají loutková představení a loutky si taky můžete vyrobit. O loutkářské dílny v Proluce mají velký zájem hlavně děti a jejich rodiče.
Chrudim podpoří loutkáře. Chce je dostat na seznam UNESCO. Loutky se však nejprve musí dostat na národní soupis kulturního dědictví, teprve potom mají šanci proniknout na prestižní světový seznam. Nominaci musela odsouhlasit padesátka měst, obcí i dalších organizací a také stovka loutkářských souborů.
Krásné loutky, spousta zajímavých hraček z přírodních materiálů a skvělé okurky rychlokvašky přikusované k chlebu s domácími škvarky – nejen to přilákalo včera na Loutkářskou pouť na Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova stovky návštěvníků. Žádný z nich si pak nenechal ujít spoustu krásných loutkových pohádek.
Název Loutky v nemocnici nese nová putovní výstava v Mlýnské kavárně na pražské Kampě. K vidění jsou fotografie z představení, která se nikdy nehrála v divadlech, ale v nemocnicích.