Přestože hlavní hrdina je opravdu inteligentní slizová koule, jeho příběhy ze všeho nejvíc připomínají klasickou fantasy videohru. Pro milovníky žánru je to ale příjemná oddychovka.
„Lidský svět se jeví jako množina malých egoistických nesouvisejících koulí trusu, které se občas vzruší a kopulují, každá po svém, z čehož vyplývá existence dalších koulí trusu, tentokrát maličkých.“
Thunbergová uvádí každou z podkapitol vlastním textem alarmujícího charakteru. Upozorňuje na nečinnost politiků tváří v tvář vědecky podloženým prognózám vývoje. „Buďte na obtíž, buďte otravní,“ radí.
Kniha Kokrhání kohoutů, pláč psů je obžalobou občanských válek. Trauma momentu, kdy se příslušníci jednoho politického či etnického uskupení snaží vyvraždit jiné lidi, se otisklo do dalších generací.
Benu Lernerovi vyšla v českém překladu jeho poslední kniha Topecká škola. Odehrává se na konci 90. let na americkém Středozápadě a sleduje hlavní postavu Adama, jeho rodiče a spolužáka.
Největší hodnota Rozpůleného domu není v tom, že by objevoval v českých dějinách něco zásadně nového. Sudetské dějiny známe. Jde ale o detailní, nuancovaný a skvěle strukturovaný vícehlas.
Azimut je fantasy komiks, ale daleko víc mu sedí označení fantasmagorie. Jeho tvůrci navazují hlavně na absurdní napůl pohádková vyprávění ve stylu Lewise Carrola či Barona Prášila.
Švédský reportér Niklas Orrenius strávil rok po boku jednoho nejstřeženějších mužů v současném demokratickém světě. Lars Vilks totiž nakreslil proroka Mohameda jako pejska na kruhovém objezdu.
Kari Hotakainen patří v současnosti k nejčtenějším a také nejvšestrannějším finským autorům. V dystopickém Příběhu rozdělují byty Nýmandi. Ti, na které se nedostane, končí v provizorních příbytcích.