Jarní mrazy postihly většinu ovocných stromů, švestkám ale výrazněji neuškodily. Například pálenice v Uherském Ostrohu tak hlásí nejlepší čísla za poslední roky.
Od vyhlášení nouzového stavu burza ztráty postupně umazávala. Od půlky září, kdy se objevily rekordní nárůsty počtu nakažených a nová vládní opatření, ale dochází opět k oslabení.
Vláda návrh na zvýšení spotřební daně obhajuje omezením dopadů účinků návykových látek na zdraví obyvatel. Mezi argumenty patří i to, že vzhledem k růstu příjmů jsou cigarety i alkohol dostupnější.
Med se stává oblíbeným ve světě i u nás. Kontroloři ale loni odhalili, že až polovina kontrolovaného medu nevyhovuje předpisům, píšou Lidové noviny. Více v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Zavedení kontrolních pásek nebo kamer po metanolové kauze nezlepšilo dohled nad lihem. Po kontrole celních úřadů to dnes oznámil Nevyšší kontrolní úřad. Zmíněná opatření podle NKÚ nedokážou zabránit prodeji závadného nebo nezdaněného alkoholu. Při metanolové aféře, která vypukla před třemi lety, zemřely v Česku po vypití nelegálně vyrobeného alkoholu desítky lidí.
Velcí výrobci lihovin v České republice dnes zveřejnili své pololetní hospodářské výsledky. Je na nich vidět, že trh alkoholických nápojů se stále ještě vzpamatovává z dopadů metanolové aféry a následné prohibice. Oživení prodejů je i přesto patrné.
Prodávat lihoviny mohou od pátku jen živnostníci s koncesí. Zdarma si o ni do dnešního dne zažádalo asi 72 tisíc živnostníků, stát ale očekával výrazně vyšší zájem. Koncesi navíc podle živnostenských úřadů zdaleka nezískali všichni, kdo dosud s alkoholem obchodovali.
Zhruba jen šest set padesát koncesí na prodej nebo výrobu lihovin vydal zatím živnostenský úřad v Teplicích. To je jen asi třetina podnikatelů, kteří lihoviny mohou prodávat nebo je vyrábějí – v okrese jich je přes dva tisíce. Dnes mají výrobci a prodejci lihovin poslední den na to, aby si o koncesi požádali zdarma.
Skoro 50 obětí si vyžádala loňská metanolová aféra a zanechala za sebou 120 lidí různě postižených. Kvůli tomu se změnila i legislativa. Nový zákon o povinném značení lihu donutil složit kauci nejen výrobce lihovin, ale také majitele velkoobchodů, kteří tvrdý alkohol přeprodávají, a jeho dovozce. Teď došlo i na samotné prodejce lihovin, kteří si musí požádat o koncesi.
Výrobci lihovin se nechtějí smířit s požadavkem celníků na nové kamerové systémy. Ty by měly sledovat jak lepení kolků, tak i skladové a provozní prostory firem. Kromě vysokých nákladů na provoz a skladování dat se firmy obávají ztráty soukromí pracovníků.
Stres, nervozita a fronty lidí, kteří potřebují rychle vyřídit oprávnění k prodeji alkoholu. Z toho mají obavy na královéhradeckém živnostenském úřadě. Novela zákona ze 17. října každému obchodníkovi s lihovinami nařizuje, že si musí do šesti měsíců zažádat o koncesi. Termín už je za svou polovinou, ale na živnostenský úřad v Hradci Králové ještě nedorazila zdaleka ani polovina zájemců.
Zamezit nelegální výrobě a prodeji alkoholu chce nový zákon o povinném značení lihu. Začíná platit právě dnes. Výrobci podle něj musí mimo jiné povinně skládat kauci, Její výše se bude lišit podle počtu odebraných kontrolních pásek.
Podnikatelé, kteří prodávají lihoviny, musí mít podle zákona novou koncesi a ode dneška ji vyřizují všechny živnostenské úřady. I když je na to hodně času - půl roku, bez front u přepážek se to asi v dalších týdnech a měsících neobejde. Například jenom v Ostravě by si mělo koncesi zajistit zhruba 10 tisíc lidí. První den ale v tomhle směru žádný velký ruch nepřinesl.
Živnostenské úřady ode dneška přijímají žádosti o koncese na prodej lihovin. Novela zákona má omezit černý trh a pomoci v boji se závadným alkoholem v obchodech. Na otravu metanolem zemřelo 47 lidí.
Výroba i prodej tvrdého alkoholu by měly být pod přísnějším dohledem. Nová pravidla, o kterých dnes budou hlasovat senátoři, počítají například s povinnými kaucemi pro obchodníky a výrobce. Je to reakce na loňskou metanolovou kauzu, která připravila o život přes 40 lidí. A také tvrdě dopadla na trh s lihovinami.
Lahve s alkoholem by mohly být označené čipy. Počítá s tím poslanecký návrh, který by měl doplnit vládní novelu o povinném značení lihu. Celníci by tak mohli kontrolovat i lahve v krabicích.
Pětimilionovou kauci pro podnikání s lihovinami by mohly platit jen velké firmy. Malé by platily méně. Poslanci na červnové schůzi projednají návrh, aby se kauce počítala podle předpokládaného množství odebraných kolků na rok.
Trh s alkoholem se stále ještě nevzpamatoval z metanolové kauzy. V prvním čtvrtletí letošního roku se prodalo skoro o desetinu méně alkoholu než ve stejném období loni, odhaduje Unie výrobců a dovozců lihovin. Velcí výrobci alkoholu proto chtějí, aby stát konečně přijal opatření proti černému trhu.
Vyšší tresty za krácení daně by měla přinést novela trestního zákoníku, kterou dnes projednají členové vlády. Nově by pak mělo být krácení daně trestné i ve stadiu pokusu. Ministerstvo spravedlnosti si od návrhu slibuje efektivnější postih těchto skutků, a to i v oblasti černého trhu s lihovinami nebo cigaretami.
Pětilitrový barel lihu už brzy v Česku koupit nepůjde. Sněmovna podpořila novelu, která umožní prodej maximálně jednolitrového balení. Zpřísní se i kolkování lihovin. Novinkou je kauce pro výrobce a distributory lihu.
Český trh s lihovinami loni zaznamenal pokles o deset procent oproti roku předchozímu. A také letos bude zřejmě v útlumu. Na vině je metanolová aféra, která vypukla loni v září - po požití pančovaných kořalek z černé produkce zemřelo více než 40 lidí. A nebezpečí stále nepominulo - na následky otravy metanolem zřejmě zemřel minulý týden pětadvacetiletý muž z Opavy. Podezření musí ještě potvrdit soudní znalci.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v nelegálním skladu firmy Altalimo v Karlových Varech 320 litrů lihovin bez potřebných dokladů. Měly etiketu Likérky Drak a Milan Kwaczek.
Stát nejspíš odškodní obchodníky, kteří budou muset zlikvidovat nakoupený alkohol. Podle ministra financí Miroslava Kalouska dostanou kredit na budoucí daň z příjmu.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlásil s okamžitou platností zákaz vývozu dvacetiprocentního a silnějšího alkoholu z České republiky. Na mimořádném zasedání mu to dnes doporučila vláda po konzultaci s prostředníky v Bruselu i se zástupci českých lihovarníků. Zákaz se týká lihovin vyráběných a lahvovaných v Česku, a to pro země celého světa.